Najlepszy Hosting Zend Framework 2024: RANKING

Zend to popularny framework stosowany przez web-developerów do tworzenia stron internetowych i innych aplikacji. Wiele firm hostingowych oferuje pakiety dostosowane do tego narzędzia. Na co faktycznie można liczyć w przypadku tego typu hostingu? Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie dla aplikacji tworzonych w oparciu o ten framework? Już zaraz postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości. 🙂

Ranking TOP 12

Zestawienie najlepszych hostingów stron WWW. Koniecznie sprawdź nasze testy i recenzje (podlinkowane poniżej), gdzie znajdziesz szczegółowy opis oferty i testy wydajności każdego z hostingów.

 1. Zenbox.pl (od 549,00 49,00 zł / rok)
  Najlepszy hosting pod każdym względem. Fenomenalne wsparcie klienta, szybkie serwery i przejrzysty sposób rozliczeń.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Zenbox.pl.
 2. Seohost.pl (od 67,00 zł / rok)
  Bardzo szybki i bardzo tani hosting stron WWW. Serwery LiteSpeed, dyski NVMe, Redis i niskie ceny hostingu i domen.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Seohost.pl.
 3. HashMagnet.pl (od 199,00 zł / rok)
  Hosting stron internetowych dla nietechnicznych i początkujących z fachową pomocą w stworzeniu i utrzymaniu strony WWW.
  Zobacz recenzję, test i opinie o HashMagnet.pl.
 4. Progreso.pl (od 300,00 zł / rok)
  Sprawdzone serwery wirtualne lub nowatorski hosting hybrydowy - elastyczna usługa hostingowa premium.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Progreso.pl.
 5. CyberFolks.pl (od 249,00 99,00 zł / rok)
  Gigant rynku hostingowego z bardzo szeroką ofertą. Dobra wydajność hostingu i wysoka jakość supportu.
  Zobacz recenzję, test i opinie o CyberFolks.pl.
 6. Dhosting.pl (od 359,00 99,80 zł / rok)
  Elastyczny Web Hosting z gwarantowanymi zasobami i możliwością ich skalowania do 24 GHz CPU, 64 GB RAM i 1 TB SSD.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Dhosting.pl.
 7. JDM.pl (od 99,00 zł / rok)
  Premium hosting dla WordPressa. Świetny support świetnie znający WP, niewygórowane ceny i przejrzysta oferta planów hostingowych.
  Zobacz recenzję, test i opinie o JDM.pl.
 8. Hostinger.pl (od 335,88 167,88 zł / rok)
  Międzynarodowy hosting z serwerami w Europie, Azji i USA (kraje do wyboru) i dobrą ofertą przy kupnie na dłużej.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostinger.pl.
 9. MyDevil.net (od 162,60 zł / rok)
  Hosting dla osób technicznych. Poza PHP, wsparcie dla technologii Django, Ruby i Node.js. Techniczny, konkretny support.
  Zobacz recenzję, test i opinie o MyDevil.net.
 10. LH.pl (od 149,00 37,50 zł / rok)
  Jeden z liderów hostingowych w Polsce. Niewygórowane ceny, szybki hosting, dobre wsparcie i bezpieczeństwo.
  Zobacz recenzję, test i opinie o LH.pl.
 11. AttHost.pl (od 103,25 zł / rok)
  Dobry hosting w niewygórowanej cenie z przejrzystą ofertą. Autorski panel i pakiet korzyści dla klientów firmy.
  Zobacz recenzję, test i opinie o AttHost.pl.
 12. Hostido.pl (od 49,00 39,00 zł / rok)
  Nowy, tani hosting z szybkimi serwerami i najnowszymi technologiami (LiteSpeed, Redis, SSD NVMe, HTTP/3).
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostido.pl.

Możemy otrzymywać wynagrodzenie lub prowizje od hostingów przedstawionych powyżej. Każdy hosting został jednak szczegółowo przetestowany niezależnymi narzedziami – szczegóły w recenzjach.

Czym jest Zend Framework?

Zend Framework to technologia wykorzystywana do tworzenia stron i aplikacji opartych na języku PHP. Dzięki temu webmaster nie musi pisać kodu od nowa – a zamiast tego korzysta z gotowych modułów. Takie rozwiązanie zdecydowanie przyspiesza tworzenie aplikacji – a przy tym także zmniejsza koszty całego procesu.

Framework ten nazywany jest czasem ZF, a niekiedy także po prostu Zend. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to nazwa przestarzała, ponieważ od 2019 r. obowiązującą nazwą jest Laminas. Od tego momentu framework został przejęty od Zend Technologies przez Linux Foundation.

Programiści cenią Zend Framework przede wszystkim ze względu na bardzo szerokie możliwości. Modułowa budowa umożliwia łatwe łączenie warstw aplikacji, a przy tym zapewnia swobodę web-developerowi. Skutkuje to tym, że tworzona aplikacja może być łatwo dopasowana do specyficznych wymagań. Nie dziwi zatem, że technologia ta jest wykorzystywana zarówno do tworzenia blogów czy stron-wizytówek, jak i rozbudowanych sklepów internetowych.

Na czym polega hosting Zend Framework?

Podobnie jak inne frameworki, Zend wymaga, aby serwer obsługiwał PHP oraz bazy danych MySQL. Jest więc to podstawowy wymóg, z jakim można spotkać się w przypadku jakiejkolwiek aplikacji opartej na PHP. Zatem czy w przypadku Zend Framework można mówić o specyficznych wymaganiach dotyczących hostingu?

Wymagania Laminas (dawnego Zend) nie odstają od innych tego typu aplikacji. Przede wszystkim konieczna jest możliwość ustawienia przekierowań na serwerze – co jest związane ze specyficznym układem katalogów projektu. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość firm hostingowych umożliwia dodawanie pliku .htaccess na serwerze. 

Zatem dlaczego w przypadku wielu firm hostingowych można spotkać się z hostingiem Zend Framework? Taka usługa najczęściej przedstawiana jest jako najlepiej dopasowana do tego konkretnego frameworka. Warto jednak przyjrzeć się poszczególnym parametrom takiej usługi i upewnić się, czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Czym powinien cechować się hosting Zend Framework?

Podobnie jak w przypadku innych frameworków czy aplikacji – sam fakt umieszczenia nazwy danej technologii w nazwie hostingu nie oznacza jeszcze, że faktycznie jest to najlepsze rozwiązanie dla danej technologii. Nie ma co opierać się na samych zapewnianiach firmy hostingowej, a najlepiej samemu przeanalizować poszczególne składniki oferty w kontekście ich zgodności z wymaganiami frameworka.

Autoinstalator

Jednym z podstawowych czynników, który pojawia się w opisach usługi dopasowanej do frameworka Zend jest autoinstalator. Dzięki niemu zainstalowaniu aplikacji odbywa się poprzez kilka kliknięć. To bardzo wygodne rozwiązanie – nawet dla doświadczonego web-developera. Możliwość wyboru automatycznej aktualizacji zamiast ręcznego wgrywania plików sprawia, że można zaoszczędzić sporo czasu.  

Aktualna wersja PHP

Wraz z każdą aktualizacją frameworka Zend zmieniają się wymogi dotyczące odpowiedniej generacji PHP. W związku z tym należy zadbać o to, aby na serwerze była zainstalowana najnowsza generacja, która jest kompatybilna z Twoją wersją frameworka.

Bardzo istotne jest także to, aby mieć możliwość wyboru wersji PHP. To bardzo przydatne np. podczas testowania aplikacji.

Warto też zadbać o to, aby na serwerze nie było zbyt uciążliwego limitu dotyczącego jednoczesnych procesów PHP. Takie ograniczenie mogłoby prowadzić do pojawienia się błędów podczas wyświetlania strony. Dla zapewniania odpowiednich warunków pracy dla aplikacji – nawet podczas wzmożonego zainteresowania stroną – należy zadbać o to, aby limit ten nie był mniejszy niż 10 jednoczesnych procesów.

Obsługa baz danych

Serwer powinien obsługiwać bazy danych MySQL. To dla większości firm hostingowych standard. Warto jednak zwrócić uwagę na limity dotyczące tworzenia baz danych. Jeżeli zależy Ci na tworzeniu wielu aplikacji – warto jest zadbać o brak limitów dotyczących tworzenia baz danych. W ten sposób na jednym serwerze znajdzie się jednocześnie wiele stron – a każda będzie mieć dostęp do odrębnej bazy danych.

Silniki pamięci podręcznej

Podobnie jak w przypadku innych aplikacji opartych na języku PHP, dla wydajności aplikacji opartej na Zend Framework bardzo istotne jest to, aby nadmiernie nie obciążać interpretera PHP. Dlatego też tak bardzo cenionym rozwiązaniem są silniki pamięci podręcznej. Dzięki nim interpreter nie musi każdorazowo wysyłać zapytania do bazy danych o dane potrzebne do działania aplikacji. Mogą one być przechowywane w pamięci podręcznej szybkiego dostępu.

Żeby móc korzystać z takiego rozwiązania, należy wybrać hosting, który oferuje takie silniki. W tym celu zwróć uwagę, czy w opisie usługi znajduje się silnik Redis lub Memcached.

Szybki dysk

Dla poprawnego działania większości aplikacji potrzebny jest szybki dysk. Nie jest inaczej w przypadku stron stworzonych na frameworku Zend. Szybki odczyt i zapis plików zdecydowanie minimalizuje opóźnienia w działaniu aplikacji. 

Żeby można było liczyć na szybki odczyt plików z nośnika, trzeba postawić na dysk twardy nowszej generacji. Standardowe dyski talerzowe typu HDD są nawet kilkanaście razy wolniejsze od nośników SSD oraz SSD NVMe, które oparto na technologii typu flash. Zdecydowanie warto stawiać na hosting oferujący takie nośniki – na szczęście powoli staje się to standardem. 

Przydział zasobów

Hosting współdzieli zasoby serwera na wielu klientów. Dobrze jest jednak zadbać o to, aby każdy z klientów miał zagwarantowany minimalny przydział zasobów na każdego z klientów. W przeciwnym wypadku, w przypadku większego obciążenia serwera, mogą pojawić się problemy z jego wydajnością. Szczególnie istotne jest to, aby można było liczyć na przydział 1 GHz CPU (lub 1 rdzeń) oraz 1 GB pamięci operacyjnej

Wsparcie techniczne

Bardzo istotną kwestią jest także wsparcie techniczne ze strony obsługi serwera. To nieoceniona pomoc nie tylko w przypadku awarii, ale także wielu kwestii związanych z administrowaniem serwerem – takich jak np. migracje czy przywracanie kopii zapasowej. Dlatego też istotne jest to, aby przed wykupem usługi dokładnie przeanalizować, jak wygląda obsługa klienta w danej firmie.

Bezpieczeństwo

Nie można zapomnieć także o kwestiach bezpieczeństwa. Każdy właściciel aplikacji powinien zadbać o to, aby była ona odpowiednio zabezpieczona – aby była stabilna i nie stanowiła zagrożenia dla odwiedzających.

W tym kontekście warto przyjrzeć się szczególnie trzem kwestiom:

 • SSL – czyli certyfikat służący do uwierzytelnienia strony w przeglądarce użytkownika. Dzięki niemu możliwe jest nawiązanie bezpiecznego szyfrowanego połączenia HTTPS. Niektóre firmy hostingowe oferują bezpłatny certyfikat SSL – to duże udogodnienie i spora oszczędność
 • WAF – to aplikacja chroniąca przed podejrzanymi zapytaniami wysyłanymi do strony internetowej. Taka zapora jest w stanie ochronić przed cyberatakiem – zdecydowanie warto zadbać o to, aby hosting oferował takie narzędzie
 • separacja stron internetowych – to istotne zabezpieczenie, które chroni przed rozprzestrzenianiem się złośliwego oprogramowania na serwerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wirus ma utrudnione warunki do przedostawania się pomiędzy katalogami na serwerze

Jak widzisz – wymagania wobec serwera dla Zend Framework wyglądają podobnie, jak w przypadku innych hostingów PHP. Zawsze należy postawić na stabilność, szybkość i bezpieczeństwo. Zamiast sugerować się nazwą samego pakietu – zdecydowanie lepiej jest samodzielnie przeanalizować parametry usługi i upewnić się, czy będą one odpowiednie dla Twojego konkretnego projektu.