Hostido.pl: Opinie, Oferta, Test i Recenzja Hostingu 2024

Bardzo cieszy mnie fakt, że na rynku firm hostingowych pojawiają się nowe firmy. Jestem zdania, że dzięki większej konkurencji, firmy są motywowane do utrzymania wysokiego poziomu swoich usług. Każdy z hostingodawców może też znaleźć dla siebie osobną niszę i wyspecjalizować się w konkretnej usłudze.

Nowym graczem jest właśnie Hostido. Z usług tego hostingodawcy można skorzystać dopiero od 2021 r. Jednak naprawdę warto bliżej przyjrzeć się temu dostawcy usług hostingowych. Tanie pakiety idą tu w parze z bardzo szybkim działaniem serwera. Czas sprawdzić, jak to wygląda w praktyce.

Odwiedź Hostido.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.

Super szybkie dyski NVMe

Zastosowany typ nośników na serwerze to jeden z czynników mających największy wpływ na szybkość działania strony internetowej. Dyski talerzowe typu HDD są zbyt wolne, aby zapewnić bezproblemowy dostęp do plików potrzebnych do wyświetlenia strony. Dlatego też, gdy priorytetem jest szybkie działanie witryny czy innej aplikacji internetowej – konieczne jest korzystanie z nowoczesnych dysków SSD opartych na technologii flash.

Strona z ofertą Hostido

Hostido idzie jednak o krok dalej – zapewnia dyski SSD NVMe dla każdego z pakietów. To najnowszy typ nośników, który słynie z wyjątkowej prędkości odczytu i zapisu. W stosunku do standardowych dysków talerzowych jest on nawet kilkanaście razy szybszy. Zdecydowanie poprawia to wydajność strony.

Darmowa migracja

Hostido reklamuje się tym, że zapewnia darmową migrację. Co to oznacza? Otóż możliwe jest bezpłatne przetransferowanie konta hostingowego z serwerów innej firmy. Hostido dba o to, aby przeniesione zostały wszystkie pliki, bazy danych czy poczta elektroniczna – dzięki czemu transfer strony jest bezobsługowy ze strony klienta. Można śmiało powiedzieć, że taka strona jest przeniesiona pod klucz.

Co więcej – Hostido dba o to, aby czas pozostały u poprzedniego operatora nie przepadł. Dzięki temu, po migracji do Hostido, czas ważności hostingu może zostać dopisany do aktualnego okresu w Hostido. Można przenieść aż do 6 miesięcy z dotychczasowego okresu umowy. 

Silniki pamięci podręcznej

Hosting Hostido oparty jest na LiteSpeed. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie wydajności hostingu nawet kilkukrotnie. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku stron opartych na języku PHP – np. wszelkiego rodzaju blogów czy sklepów stworzonych na WordPressie.

Jeżeli jednak zależy Ci na jeszcze szybszym działaniu strony, na pewno docenisz fakt, że Hostido udostępnia silniki pamięci podręcznej. Dzięki nim dane potrzebne do wyświetlenia strony przechowywane są w pamięci szybkiego dostępu. W Hostido możesz liczyć na obsługę LS Cache, która sprawi, że interpreter PHP po stronie serwera jest znacznie mniej obciążony – co przekłada się na szybsze działanie serwera i zainstalowanej na nim strony.

To jednak nie wszystko. W wybranych pakietach możesz liczyć także na obsługę silnika pamięci podręcznej Redis. Jeżeli zależy Ci na zapewnieniu jak najlepszych warunków pracy dla swojej strony czy innej aplikacji internetowej – zdecydowanie warto postawić na jeden z pakietów, który obsługuje tę technologię. 

Darmowy SSL

SSL to nazwa certyfikatu, który odpowiada za weryfikację strony w przeglądarce użytkownika. Jeżeli strona ma tego typu ważny certyfikat, wówczas możliwe jest nawiązanie bezpiecznego połączenia HTTPS. Wtedy wszystkie dane przesyłane między serwerem są zabezpieczone kryptograficznie, chroniąc przed dostępem osób niepowołanych.

W przypadku oferty Hostido możesz liczyć na bezpłatny certyfikat SSL. Dzięki temu nie musisz ponosić dodatkowych kosztów, jeżeli chcesz zapewnić użytkownikom możliwość korzystania z bezpiecznego połączenia HTTPS. Certyfikat Let’s Encrypt jest automatycznie instalowany dla każdej domeny przypisanej do konta. 

Taka bezpłatna wersja SSL jest zupełnie wystarczająca, aby móc zabezpieczyć bloga czy nawet sklep internetowy. Jednak w przypadku najwyższych pakietów możesz liczyć nawet na komercyjny SSL bezpłatnie przez rok. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających. 

Prosty hosting “Wizytówka”

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez Hostido jest usługa pod nazwą Hosting Wizytówka. Taka usługa została przygotowana dla osób, które w temacie stron internetowych oczekują najprostszych, a przy tym jak najszybszych rozwiązań.

W takim pakiecie kupujesz 2 GB pojemności serwera wraz z kreatorem stron www oraz domeną o rozszerzeniu .pl. Prosty edytor typu WYSIWYG (z dostępem do wielu szablonów) sprawia, że nawet osoba, która nie ma pojęcia o programowaniu, poradzi sobie z przygotowaniem prostej wizytówki. Dostępność usług w jednym pakiecie sprawia, że jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę

Minimalny przydział zasobów

Kolejną cechą charakterystyczną hostingu Hostido jest zagwarantowanie minimalnego przydziału zasobów. Recenzując poszczególne usługi zawsze zaznaczam, że w przypadku hostingu współdzielonego bardzo istotne jest zapewnienie przynajmniej podstawowej mocy obliczeniowej przypadającej na jednego klienta. Jest to niezwykle ważne w przypadku dużego zainteresowania stroną. Gdy serwer nie zapewnia takiego minimalnego przydziału zasobów – może to prowadzić do problemów z wydajnym działaniem strony czy innej aplikacji.

Natomiast na Hostido możesz liczyć na zagwarantowany minimalny przydział zasobów, który różni się w zależności od konkretnego pakietu. W przypadku najtańszego jest to 1 GB pamięci RAM oraz 1 rdzeń CPU. Klient decydujący się na najwyższy pakiet może liczyć na 4 rdzenie CPU oraz 8 GB pamięci RAM. To naprawdę duży atut tej firmy hostingowej!

Test szybkości w praktyce

Jak widać – Hostido oferuje bardzo dużo w swoich pakietach. Jednak nie ma co opierać się na samych zapewnieniach – znacznie rozsądniej jest samodzielnie przejść do testów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w Hostido możliwe jest skorzystanie z 30-dniowego okresu testowego. 

Postanowiłem sprawdzić możliwości serwera przy użyciu WP Benchmark. To plugin, który pozwala na ocenę zasobów hostingu pod obciążeniem. Cały test zajął mi kilka minut – wliczając w to czas potrzebny na instalację samego silnika WordPress na serwerze.

Wyniki testów Hostido

Muszę przyznać, że efekty testu są zaskakująco pozytywne! Ogólny wynik na poziomie 8,3 można uznać za lepiej niż bardzo dobry. Doskonale prezentują się wyniki dotyczące przydziału pamięci operacyjnej RAM oraz procesora. Bardzo dobrze wygląda to także w obszarze kontaktu z bazą danych – rzadko który serwer uzyskuje aż tak dobre efekty. Świetnie wypada również szybkość samego łącza internetowego po stronie dostawcy usług hostingowych. Wynik ten mógłby być jeszcze lepszy po włączeniu obsługi silnika pamięci podręcznej, jednak nie jest on domyślnie uruchomiony w panelu – trzeba zrobić to ręcznie.

Jak widać – decydując się na taki hosting, otrzymujesz dostęp do zasobów na naprawdę wysokim poziomie. Zatem można oczekiwać, że serwer zapewni bardzo dobre warunki do pracy dla Twojej strony lub innej aplikacji internetowej.

Użytkowanie panelu

Panel klienta w Hostido nie różni się szczególnie od tych, które dostępne są w firmach konkurencyjnych. W jednym miejscu masz informacje dotyczące wszystkich usług zamówionych u dostawcy usługi. 

Panel klienta Hostido

Z tego miejsca możesz przejść do panelu zarządzania hostingiem. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to miejsce zaprojektowane z troską o doświadczenie użytkownika. Ikony są duże i czytelne, a cały panel jest dostępny w języku polskim. Aby – przykładowo – zainstalować silnik WordPress wystarczy kliknąć w doskonale widoczny przycisk, który jest umiejscowiony w skrótach. To duże udogodnienie dla osób, które chcą szybko postawić bloga czy stronę-wizytówkę.

Panel serwera Hostido

Pozostałe atuty oferty Hostido

Podsumowując – hosting od Hostido oferuje naprawdę wiele interesujących rozwiązań technologicznych. Można zauważyć, że firma hostingowa stawia nacisk na nowoczesność stosowanych rozwiązań oraz bezpieczeństwo przechowywanych danych. Poza kwestiami wymienionymi powyżej warto zwrócić uwagę także na chociażby:

  • dwuskładnikowe uwierzytelnianie – hosting Hostido umożliwia wybór opcji dwuskładnikowego uwierzytelniania. To bardzo dobre zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych do panelu klienta – nie wystarczy wpisać samego hasła, a konieczne jest użycie dodatkowego kodu bezpieczeństwa
  • serwery zlokalizowane w Polsce – co minimalizuje możliwość pojawienia się opóźnień. Pamiętaj o tym, że duża odległość między przeglądarką a serwerem może generować długi czas reakcji. Dla stron przeznaczonych dla użytkowników z Polski – dobrze jest zadbać o polską lokalizację serwera
  • wybór wersji PHP – w Hostido możesz liczyć nie tylko na dostępność najnowszej wersji PHP. Bardzo ważne jest to, że masz możliwość wyboru wersji języka PHP, co jest szczególnie istotne w przypadku testowania aplikacji
  • system ochrony AntyDDoS – dzięki temu serwer jest zabezpieczony na wypadek ataków opierających się na zorganizowanym wysyłaniu dużej liczby zapytań do serwera, co spowodowałoby paraliż zasobów po stronie serwera
  • SLA (Service Level Agreement) na poziomie 99,9% – co przekłada się na bardzo wysoką dostępność usługi. Taki uptime oznacza, że usługa może być niedostępna przez maksymalnie 10 minut w skali tygodnia
  • obsługę HTTP/3 – czyli najnowszej generacji protokołu połączeń HTTP. Dzięki temu możliwe jest nawiązanie szybszego i bezpieczniejszego połączenia między przeglądarką użytkownika a serwerem
  • backup – który jest dostępny z poziomu panelu administracyjnego, wykonywany jest przynajmniej raz dziennie oraz przechowywaney na serwerze od 7 do nawet 56 dni (w zależności od wybranego pakietu).

Hostido – opinie

Hostido nie należy do najpopularniejszych dostawców usług hostingowych – jednak opinie pojawiające się w Internecie na temat tej usługi są w zdecydowanej przewadze pozytywne. Szybkie działanie serwera oraz nowości technologiczne są doceniane przez użytkowników. 

Przykładowa pozytywna opinia znajduje się w recenzji na stronie it-manuals.info: “Hostido.pl jest idealnym wyborem dla osób, które potrzebują wydajnego hostingu w atrakcyjnej cenie. Firma oferuje konkurencyjne ceny i solidny poziom obsługi klienta. Obsługa techniczna jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, więc użytkownicy mogą uzyskać pomoc w razie problemu. Hostido.pl zapewnia również doskonałą szybkość połączenia, co pozwala na szybkie ładowanie stron i aplikacji.”

Na stronie jakwybrachosting.pl można o Hostido przeczytać np.: “Hostido to jeden z lepszych hostingów, jakie miałem okazję testować na tej stronie. Wysoka wydajność i bardzo dobre wyniki w testach szybkości. Bezpieczeństwo i support, który przetestowałem także na wysokim poziomie. Moim zdaniem, choć Hostido jest firmą stosunkową młodą, to dzięki podejściu do technologii i swojej ofercie w pełni zasługuje na zaufanie, które zresztą szybko zdobywa.”

Ofertę Hostido bardzo zgrabnie kwituje zdanie: “W mojej opinii jest to aktualnie jeden z najlepszych hostingów WordPress w Polsce w przeliczeniu ceny do jakości.” ze strony gracz.org.

FAQ na zakończenie

Nie wiesz, czy Hostido to oferta dla Ciebie? Zapoznaj się z poniższym FAQ’iem i zbierz najważniejsze informacje dotyczące tej usługi.

1. Jakie są plusy i minusy Hostido? 

Do najważniejszy plusów Hostido należy zaliczyć super szybkie dyski SSD NVMe, wsparcie w migracji i nacisk na nowe technologie. Drobnym minusem może być fakt, że firma jest stosunkowo nowa na rynku – więc jeszcze nie wiadomo czy tak dobry stosunek ceny do jakości zostanie utrzymany w dłuższej perspektywie.

2. Jakie usługi oferuje Hostido? 

Hostido oferuje przede wszystkim szybkie serwery oparte na dyskach SSD NVMe. Oprócz samego hostingu, można tutaj zarejestrować domenę lub wykupić certyfikat SSL. 

3. Jakie opinie ma Hostido?

Hostido cieszy się doskonałymi opiniami ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości i bardzo szybkie działanie. Jedynym minusem, na który niekiedy zwraca się uwagę, jest fakt, że to stosunkowo nowa firma. 

Czy Hostido to rozwiązanie dla Ciebie? Mam nadzieję, że ta recenzja pozwoli Ci określić, czy sprawdzi się to w Twoim przypadku. Liczę na to, że przedstawione przeze mnie informacje pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Odwiedź Hostido.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.