Progreso.pl: Opinie, Oferta, Test i Recenzja Hostingu 2024

Niekiedy mniejsze, stosunkowo mało znane firmy mogą zaoferować bardzo dobry serwer w doskonałym stosunku ceny do jakości. Czy Progreso – jeden z tego typu mniejszych graczy – może być dla Ciebie interesującym rozwiązaniem? Warto przyjrzeć się bliżej serwerowi od tego dostawcy, by poznać jego najważniejsze parametry i sprawdzić, jak działa w praktyce.

Odwiedź Progreso.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.

Autoskalowanie

Progreso to nazwa, która w dość widoczny sposób nawiązuje do postępu. Dlatego też w ofercie tego producenta nie znajdziesz zwykłego hostingu współdzielonego. Usługa przedstawiana jest jako hosting hybrydowy zarządzany. Co to takiego?

Strona Progreso

Wprawdzie wciąż pozostaje to hostingiem współdzielonym, jednak opiera się na zasobach rozproszonych w chmurze. W związku z tym skalowanie usługi jest niezwykle proste. W przypadku zwiększonego zainteresowania stroną, zasoby mogą zostać automatycznie zwiększone, dzięki czemu strona dalej będzie działać prawidłowo bez pojawienia się opóźnień czy błędów.

To doskonale rozwiązanie w przypadku np. sklepów, w których mogą pojawić się zjawiska okresowo zwiększonego ruchu. W takiej sytuacji autoskaler automatycznie zwiększa przydzielone zasoby nawet 4-krotnie. Z takiej usługi można bezpłatnie korzystać przez 24 godziny w ciągu miesiąca. To wystarczający czas, aby przygotować się na zwiększony ruch – a jednocześnie zapewnia bardzo potrzebny margines bezpieczeństwa.

Szybkie dyski SSD

Jednym z czynników, które mają największy wpływ na szybkie działanie strony czy aplikacji jest zastosowany typ nośnika. Stare dyski talerzowe typu HDD są oczywiście zbyt wolne – ich niska prędkość odczytu i zapisu sprawia, że strona czy inna aplikacja internetowa może napotkać na problemy z dostępem do plików.

Zupełnie inaczej jest w przypadku dysków SSD, które oparto na technologii flash. Są one nawet kilkanaście razy szybsze od nośników typu HDD. Dzięki temu aplikacja może szybko zlokalizować i uruchomić pliki, które są potrzebne do jej działania. 

Silniki pamięci podręcznej

W przypadku oferty Progreso można liczyć na silniki pamięci podręcznej, które są bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na szybkość działania aplikacji. Dzięki nim serwer nie musi każdorazowo wysyłać zapytania do bazy danych w celu pobrania danych potrzebnych do uruchomienia aplikacji czy wyświetlenia strony.

Dane, które są potrzebne do działania strony, mogą być przechowywane w pamięci szybkiego dostępu. Takie rozwiązanie zdecydowanie przyspiesza wyświetlanie strony oraz ułatwia wszelkiego rodzaju interakcje z nią. 

Żeby można było skorzystać z takiego rozwiązania – serwer powinien udostępniać silnik Redis lub Memcached. W przypadku Progreso można wybierać z obu.

Bezpieczeństwo

W Progreso duży nacisk został postawiony na kwestie bezpieczeństwa. Widać to na bardzo wielu płaszczyznach.

Po pierwsze, w Progreso możesz liczyć na bezpłatny certyfikat SSL. Możesz go wygenerować bezpłatnie do każdej strony. Odpowiada on za walidację witryny w przeglądarce odwiedzającego. Po zweryfikowaniu certyfikatu możliwe jest nawiązanie bezpiecznego połączenia, w którym przesyłane dane są szyfrowo zabezpieczone przed naruszeniem integralności. To duży atut dla każdego świadomego użytkownika, jak również dla robotów Google – które zdecydowanie premiują strony dbające o bezpieczeństwo.

Oprócz tego korzystając z hostingu w Progreso możesz liczyć na automatyczne kopie zapasowe, które przechowywane są przez aż 30 dni. To bardzo istotne rozwiązanie, ponieważ jest w stanie Cię zabezpieczyć na wypadek awarii serwera czy zwykłego błędu ludzkiego, przez który Twoje dane mogłyby zostać bezpowrotnie utracone.

Wysoki gwarantowany przydział zasobów

W przypadku hostingu Progreso możesz liczyć na zagwarantowany minimalny przydział zasobów. To bardzo istotne rozwiązanie, ponieważ pozwala oczekiwać, że przydzielone Tobie zasoby nie zostaną “zużyte” przez innego klienta hostingu.

Progreso różnicuje przydział zasobów w zależności od wybranego pakietu. W najtańszym pakiecie jest to 0,5 rdzenia CPU oraz 2 GB pamięci RAM. Jednak z każdym wyższym pakietem, przydział ten znacznie się zwiększa – aż do poziomu 16 GB pamięci operacyjnej oraz 4 rdzeni CPU. 

To bardzo istotna wiadomość, ponieważ minimalny przydział zasobów na serwerze to jeden z czynników, które bardzo istotnie wpływają na szybkość działania hostingu – a tym samym strony czy innej aplikacji internetowej.

Szybkie łącza

Kolejny atut hostingu Progreso, na który trzeba zwrócić uwagę, to szybkość łącza. Nawet doskonałe zasoby serwera mogą okazać się niewystarczające, jeżeli wąskim gardłem okaże się zbyt niska prędkość łącza internetowego. 

W przypadku Progreso nie ma się co o to obawiać. Nawet w najmniejszym pakiecie szybkość łącza to 100 Mbit. Rośnie ona jednak wraz z każdym pakietem – aż do 400 Mbit. Trzeba przyznać, że to naprawdę dobre wyniki!

Test szybkości w praktyce

Progreso oferuje bardzo wiele – przynajmniej tak to wygląda podczas zapoznawania się z jego ofertą. Jednak nie można opierać się na samych zapewnieniach dostawcy hostingu. Zawsze najlepiej jest samodzielnie przejść do testów, by przekonać się na co można liczyć w praktyce.

Proste testy serwera można wykonać przy użyciu narzędzia WP Benchmark. Dzięki niemu można sprawdzić, w jaki sposób w praktyce serwer sprawdza się na poszczególnych płaszczyznach. Samo zainstalowanie takiej wtyczki zajmuje zaledwie kilka sekund. Jednak wcześniej trzeba zainstalować na serwerze sam silnik WordPress. Warto odnotować, że w przypadku Progreso nie można było liczyć na autoinstalator – konieczne jest zainstalowanie CMS’a ręcznie. 

Wyniki testu Progreso

Efekty testu można określić jako dobre. Na szczególną uwagę zasługują wyniki dotyczące prędkości łącza internetowego. Bardzo dobrze wypadają także wyniki dotyczące szybkości dysków twardych – zastosowanie nośników SSD faktycznie jest tutaj widoczne. Bardzo dużym atutem jest także to, że każdy z klientów ma zagwarantowany wysoki przydział CPU i pamięci operacyjnej – doskonale widać to w wynikach.

Użytkowanie panelu

Muszę przyznać, że panel administracyjny Progreso wygląda nieco archaicznie. Jednak nie o wygląd tu chodzi, a o funkcjonalność.

Panel Progreso

Z poziomu panelu możesz wygodnie zarządzać hostingiem. Poszczególne kategorie są od siebie oddzielone w sposób klarowny, wiec nawet osoba ze stosunkowo niewielkim doświadczeniem nie powinna mieć problemu z odnalezieniem się w tym panelu. Nie licz jednak na dodatkowe udogodnienia pod postacią skrótów, autoinstalatorów itd.

Pozostałe atuty oferty Progreso

Czy warto wybrać hosting Progreso? Zarówno najważniejsze składniki oferty, jak i sam test praktyczny wskazują na to, że jest to rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć. Czym jeszcze cechuje się hosting Progreso?

  • obsługa techniczna w modelu 24/7 – w Progreso możesz liczyć na wsparcie ekspertów przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. To bardzo istotne w przypadku nagłego wystąpienia awarii. Szybki kontakt – zdecydowanie przyspiesza rozwiązanie problemu
  • transfer bez limitu – w Progreso nie musisz przejmować się tym, że zarządzanie stroną lub pobieranie z niej plików przez odwiedzających doprowadzi do nagłego wyczerpania transferu
  • protokoły zabezpieczające pocztę elektroniczna – w Progreso możesz liczyć na protokoły SPF, DKIM oraz DMARC. To bardzo istotne zabezpieczenia chroniące przed nieautoryzowaną wysyłką wiadomości z Twojego adresu e-mail
  • rozwiązania dla profesjonalistów – w Progreso możesz liczyć na dostęp SSH, co pozwala na zarządzanie serwerem z poziomu wiersza poleceń. Możliwe jest także dodawanie cyklicznych zadań CRON. To bardzo duże wsparcie dla webmasterów, którzy chcą administrować serwerem jak najszybciej i w sposób jak najbardziej zautomatyzowany
  • lokalizacja w Polsce – Progreso to firma polska nie tylko pod względem kapitału. Serwery umieszczone są w naszym kraju, co jest bardzo istotne w przypadku stron przeznaczonych dla rodzimego odbiorcy. Im mniejsza fizyczna odległość pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem – tym mniejsze obciążenia występują podczas obsługi strony czy aplikacji

Progreso – opinie

Progreso to dostawca usług hostingowych, który w sieci gromadzi generalnie pozytywne opinie. Skalowalność oraz szybkie dyski to jedne z cech charakterystycznych tej firmy. 

W rankingu hostingów Jak Wybrać Hosting? można przeczytać: “Progreso to bez wątpienia ciekawy hosting. Prosta i czytelna oferta i uczciwe podejście do tematu bez sztuczek marketingowych. Serwery szybkie i wydajne dla większości popularnych zastosowań jak WordPress, strony-wizytówki, sklepy, blog czy fora. “

Z kolei na stronie hostingowy.top znajduje się takie celne podsumowanie: “Ten rodzaj hostingu pozwala na korzystanie z oszczędności i prostoty hostingu współdzielonego, jednocześnie zapewniając dostęp do zasobów i elastyczności bardziej zaawansowanych opcji hostingu. Oznacza to, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zachować równowagę między efektywnością kosztową a wydajnością.”

FAQ na zakończenie

Na koniec przygotowałem jeszcze dla Ciebie krótki FAQ, w którym zebrałem pytania, które najbardziej nurtują osoby zainteresowane zakupem hostingu.

1. Jakie są plusy i minusy Progreso? 

Oferta Progreso to hosting hybrydowy. Takie rozwiązanie umożliwia skorzystanie ze skalowalności. Oznacza to, że nawet w momencie podwyższonego zainteresowania stroną, nie powinno dojść do nagłego paraliżu serwera. Dobrze, że Progreso opiera się na dyskach SSD jednak brakuje tu opcji skorzystania z jeszcze lepszych dysków – NVMe.

2. Jakie usługi oferuje Progreso? 

W Progreso możesz zamówić hosting współdzielony (hybrydowy – zarządzany), maszyny wirtualne i konta pocztowe. Można tu również zarejestrować domeny.

3. Jakie opinie ma Progreso?

Progreso ma generalnie pozytywne opinie w sieci. Przede wszystkim akcentuje się skalowalność zasobów oraz zapewnienie minimalnego przydziału zasobów dla klienta.

Hosting Progreso to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które szukają serwera, zapewniającego bardzo dobre wyniki – przy jednocześnie dobrym stosunku ceny do jakości. Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie informacje pozwolą Ci w wyborze oferty dopasowanej do Twojego konkretnego projektu. 

Odwiedź Progreso.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.