Najlepszy szybki Hosting SSD 2024: RANKING

Coraz więcej firm oferujących hostingi współdzielone, ma w swojej ofercie także usługę hostingu SSD. Przeważnie takie rozwiązanie przedstawiane jest jako stabilne, szybkie i zdecydowanie wspierające działanie Twojej strony internetowej. Jednak na czym w praktyce to polega?

Hosting SSD jest rodzajem hostingu internetowego, który wykorzystuje pamięć typu SSD (Solid State Drive) do przechowywania danych. Dyski SSD są dostępne na rynku już od wielu lat i stanowią zdecydowanie szybszą alternatywę dla dysków talerzowych typu HDD. Jednak na czym dokładnie polega różnica między tymi dwoma typami nośników i jakie korzyści mogą się z tym wiązać?

Ranking TOP 12

Zestawienie najlepszych hostingów stron WWW. Koniecznie sprawdź nasze testy i recenzje (podlinkowane poniżej), gdzie znajdziesz szczegółowy opis oferty i testy wydajności każdego z hostingów.

 1. Zenbox.pl (od 549,00 49,00 zł / rok)
  Najlepszy hosting pod każdym względem. Fenomenalne wsparcie klienta, szybkie serwery i przejrzysty sposób rozliczeń.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Zenbox.pl.
 2. Seohost.pl (od 67,00 zł / rok)
  Bardzo szybki i bardzo tani hosting stron WWW. Serwery LiteSpeed, dyski NVMe, Redis i niskie ceny hostingu i domen.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Seohost.pl.
 3. HashMagnet.pl (od 199,00 zł / rok)
  Hosting stron internetowych dla nietechnicznych i początkujących z fachową pomocą w stworzeniu i utrzymaniu strony WWW.
  Zobacz recenzję, test i opinie o HashMagnet.pl.
 4. Progreso.pl (od 300,00 zł / rok)
  Sprawdzone serwery wirtualne lub nowatorski hosting hybrydowy - elastyczna usługa hostingowa premium.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Progreso.pl.
 5. CyberFolks.pl (od 249,00 99,00 zł / rok)
  Gigant rynku hostingowego z bardzo szeroką ofertą. Dobra wydajność hostingu i wysoka jakość supportu.
  Zobacz recenzję, test i opinie o CyberFolks.pl.
 6. Dhosting.pl (od 359,00 99,80 zł / rok)
  Elastyczny Web Hosting z gwarantowanymi zasobami i możliwością ich skalowania do 24 GHz CPU, 64 GB RAM i 1 TB SSD.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Dhosting.pl.
 7. JDM.pl (od 99,00 zł / rok)
  Premium hosting dla WordPressa. Świetny support świetnie znający WP, niewygórowane ceny i przejrzysta oferta planów hostingowych.
  Zobacz recenzję, test i opinie o JDM.pl.
 8. Hostinger.pl (od 335,88 167,88 zł / rok)
  Międzynarodowy hosting z serwerami w Europie, Azji i USA (kraje do wyboru) i dobrą ofertą przy kupnie na dłużej.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostinger.pl.
 9. MyDevil.net (od 162,60 zł / rok)
  Hosting dla osób technicznych. Poza PHP, wsparcie dla technologii Django, Ruby i Node.js. Techniczny, konkretny support.
  Zobacz recenzję, test i opinie o MyDevil.net.
 10. LH.pl (od 149,00 37,50 zł / rok)
  Jeden z liderów hostingowych w Polsce. Niewygórowane ceny, szybki hosting, dobre wsparcie i bezpieczeństwo.
  Zobacz recenzję, test i opinie o LH.pl.
 11. AttHost.pl (od 103,25 zł / rok)
  Dobry hosting w niewygórowanej cenie z przejrzystą ofertą. Autorski panel i pakiet korzyści dla klientów firmy.
  Zobacz recenzję, test i opinie o AttHost.pl.
 12. Hostido.pl (od 49,00 39,00 zł / rok)
  Nowy, tani hosting z szybkimi serwerami i najnowszymi technologiami (LiteSpeed, Redis, SSD NVMe, HTTP/3).
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostido.pl.

Możemy otrzymywać wynagrodzenie lub prowizje od hostingów przedstawionych powyżej. Każdy hosting został jednak szczegółowo przetestowany niezależnymi narzedziami – szczegóły w recenzjach.

Dyski twarde – różne rodzaje

Na początek warto dokładnie opisać, czym charakteryzują się poszczególne dyski twarde dostępne na rynku. Pierwsza widoczna różnica między dyskami HDD i SSD i SSD NVMe to oczywiście cena. Dyski SSD są dużo droższe od dysków HDD, a jeszcze więcej trzeba zapłacić za dyski SSD NVMe. Jednak wraz ze wzrostem ceny wzrasta także prędkość odczytu i zapisu. A różnice mogą być naprawdę spore.

Dyski HDD

Dyski talerzowe typu HDD są zbudowane z ruchomych części. Informacje zapisywane są na talerzach dyskowych za pomocą głowicy. Ze względu na charakter budowy dyski HDD są głośniejsze podczas pracy i bardziej podatne na uszkodzenia. 

Nie jest jednak tak, że dyski twarde HDD mają same wady i są w zupełności przestarzałe. Otóż w porównaniu do dysków SSD są bardziej odporne na temperaturę i oferują znacznie większe powierzchnie. Mogą więc dobrze sprawdzić się do przechowywania dużej liczby plików – dlatego też w dalszym ciągu są często wykorzystywane nie tylko w komputerach osobistych, ale także na serwerach. Prawda jest jednak taka, że w obsłudze są znacznie mniej efektywne ze względu na wolniejsze czytanie plików.

Dyski SSD

Dyski SSD są zbudowane z części nieruchomych. Dzięki oparciu na technologii flash, odczyt i zapis plików jest ok. 15 razy szybszy niż na dyskach typu HDD. Ponadto zużywają one mniej energii niż tradycyjne dyski twarde. Nie dziwi zatem coraz większa popularność tych nośników.

Zastosowanie dysku SSD ma ogromne znaczenie w przypadku hostingów współdzielonych. Dzięki temu, że pliki przechowywane są na szybkim nośniku – dostęp do nich jest znacznie szybszy. Przekłada się to zarówno na szybsze wyświetlanie strony internetowej hostowanej na serwerze, jak i znacznie wygodniejsze zarządzanie nią – w kontekście szybszej pracy na plikach na serwerze itd.

SSD NVMe

Istnieje jeszcze jeden typ nośników, które oferowane są przez firmy hostingowe. To dyski SSD NVMe. To dyski najnowszej technologii, wielokrotnie szybsze niż wcześniej wspomniane nośniki. Gdy SSD ma prędkość odczytu na poziomie 500 mb/s, to w przypadku NVMe prędkość ta może sięgać 7000 mb/s.

W związku z tym dyski tego typu idealnie sprawdzają się do zastosowań wymagających dużych prędkości. Dlatego też oferowane są także przez niektóre firmy hostingowe. Trzeba jednak pamiętać, że takie dyski są zdecydowanie droższe od pozostałych nośników. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pakietu o dużej pojemności – wówczas cena usługi może być nawet kilka razy wyższa niż w przypadku hostingu SSD.

Dlaczego hosting SSD jest tak istotny dla strony internetowej?

Szybkość ładowania strony internetowej jest bardzo istotna ze względu na szereg czynników. Strony, które wolno się ładują tracą użytkowników. Powolne witryny powodują zniechęcenie i irytację wśród internautów. Gdy strona to sklep internetowy – wolne działanie może spowodować utratę klienta. Powolne ładowanie witryny może także obniżać skuteczność kampanii reklamowych i minimalizować konwersję. 

Jednak szybki hosting ma też istotny wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Algorytmy Google biorą pod uwagę szereg czynników podczas oceny jakości strony. Jednym z takich elementów jest prędkość z jaką strona jest ładowana. Strony działające szybko (nie tylko, gdy chodzi o pierwsze załadowanie, ale także gdy mowa o podejmowaniu innych działań na witrynie) są po prostu użyteczne dla użytkownika – i dlatego też algorytmy Google “spoglądają na nie” bardziej “życzliwym okiem”. 🙂

Dyski SSD umożliwiają dostęp do wielu danych w jednym momencie, a odczyt i zapis plików jest kilka razy szybszy niż w przypadku tradycyjnych dysków twardych. Przekłada się to na szybkie zlokalizowanie i uruchomienie plików potrzebnych do wyświetlenia strony internetowej. W przypadku stron o bogatej szacie graficznej – udostępniających zdjęcia, filmy itd. – ma to fundamentalne znaczenie. 

Oczywiście na szybkość ładowania i działania strony wpływ ma bardzo wiele czynników. Jednak warto zadbać o to, aby w jak największym stopniu redukować możliwe opóźnienia. Możesz to zrobić właśnie… wybierając hosting oparty na dysku SSD. 

Hosting SSD – nie tylko dysk

Hosting SSD to nazwa usługi, która wskazuje jedynie na fakt, że serwer oparty jest na określonym typie nośnika. Nie jest to wystarczające, aby móc określić, czy hosting faktycznie będzie wydajny dla Twojej strony internetowej czy innej aplikacji internetowej. 

W związku z tym, aby móc mówić o hostingu, który ma pozytywny wpływ na działanie Twojej strony internetowej, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • SSD dla plików czy baz danych – upewnij się, że hosting SSD oznacza, że na takim nośniku przechowywane są zarówno pliki, jak i bazy danych. Niektórzy hostingodawcy przechowują na SSD wyłącznie bazy danych, podczas gdy inne pliki są na standardowych dyskach HDD. Takie rozwiązanie nie pozwoli Ci (i Twojej stronie) w pełni skorzystać z szybkości SSD;
 • wysokie limity – dysk twardy może być szybki, ale Twoja strona dalej może działać niewystarczająco płynnie. Problem może tkwić w limitach. Warto zadbać o to, aby hosting zapewniał nie tylko dysk SSD, ale także wysokie limity jednoczesnych procesów PHP (minimum 10), jednoczesnych połączeń HTTP (minimum 1000). W przypadku obleganych stron internetowych warto zadbać o brak limitu transferu;
 • przydział zasobów – stronę internetową może spowalniać również procesor czy pamięć RAM. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się tym elementom podczas wyboru serwera. Procesor przetwarza dane i informacje potrzebne do wyświetlania strony WWW. Idąc tym tropem im lepszy jest procesor, tym szybsze działanie hostingu. Z kolei pamięć RAM umożliwia procesorowi szybsze procesowanie danych. Warto więc zadbać, aby na serwerze mieć dostęp do przynajmniej 1 GHz (lub 1 rdzenia) CPU oraz 1 GB pamięci RAM;
 • lokalizacja – im dalej od użytkownika znajduje się serwer, tym mniej sprawnie ładuje się strona. Niekiedy różnice te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milisekund – więc nie jest to kwestia, którą można zignorować. Jeżeli Twoi odwiedzający pochodzą z Polski, serwer też powinien być zlokalizowany w naszym kraju;
 • zastosowane technologie – koniecznie przyjrzyj się temu, aby hosting obsługiwał najnowocześniejsze technologie, które mają wpływ na szybkość działania aplikacji internetowej. Aktualna wersja PHP, obsługa silników pamięci podręcznej (Redis lub Memcached) czy też oprogramowanie typu LiteSpeed, to czynniki, które powinny znaleźć się dobrej ofercie hostingu SSD.

Hosting SSD jest w tym momencie bardzo popularny i staje się standardem. Dlatego ceny mimo, że wyższe od hostingów HDD, są już coraz bardziej przystępne. Pamiętaj jednak, że dysk SSD to tylko jeden z czynników, który ma wpływ na szybkość działania Twojej strony internetowej. Nigdy nie należy kierować się wyłącznie samą nazwą usługi – konieczne jest przeanalizowanie wszystkich parametrów hostingu.