Najlepszy Hosting Serwerów Minecraft 2024: Oferta i wybór

Minecraft to jedna z najbardziej kultowych gier w historii. Brak ograniczeń dotyczących świata, skupienie się na budowaniu zamiast na niszczeniu oraz możliwość tworzenia świata w trybie multiplayer to tylko niektóre z zalet tej produkcji. Gdy mowa o hostowaniu gry – aspekt skupiony jest przede wszystkim na tym ostatnim zagadnieniu, czyli na możliwości współpracy z innymi graczami. 

Możliwe jest stworzenie własnego serwera do gry w Minecraft. W takiej sytuacji ma się pełen wpływ na to, kto dołącza do gry. Aby mieć taki serwer – potrzebny jest hosting. Zobacz, na czym polega takie rozwiązanie i kiedy warto je założyć.

Polecany przez nas Hosting Minecraft: Hostinger.pl

Sprawdź ofertę: Plan Alex, Creeper i Enderman

Dlaczego potrzebny jest hosting do gry w Minecrafta?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że hosting nie jest niezbędny do grania w Minecraft. Możliwe jest granie w trybie single-player, w którym nie ma w ogóle potrzeby połączenia z Internetem. Jednak dla wielu największą frajdą jest właśnie gra w trybie multiplayer. Do gry w tym trybie także nie jest wymagany hosting – można korzystać z ogólnodostępnych serwerów gry.

Dlaczego zatem mówi się o hostingu Minecraft? Otóż takie rozwiązanie oferuje znacznie wyższą stabilność, wydajność oraz bezpieczeństwo niż gra na ogólnodostępnym serwerze. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się grą wraz ze znajomymi (lub innymi graczami z całego świata) – ale pragną mieć wpływ na to, kto dołączy do gry oraz mieć możliwość wprowadzania dowolnych konfiguracji gry.

Zalety hostingu Minecraft

Warto dokładnie przyjrzeć się, jakie zalety niesie z sobą takie rozwiązanie. Otóż hosting Minecraft:

  • zwiększa wydajność gry – wybierając hosting, masz wpływ na to, jakie są jego parametry. Możesz zapewnić odpowiednie warunki dla gry, dzięki czemu będzie ona działać płynnie i bez lagów. Pozwoli to graczom na jak największą frajdę z gry;
  • bezpieczeństwo – hosting Minecraft może być chroniony przed atakami DDoS (podczas, których zasoby serwera są sparaliżowane przez nadmierną liczbę zapytań). Zapewnia także bezpieczeństwo danych graczy oraz uniemożliwia nieautoryzowanym użytkownikom dostęp do gry;
  • dostępność – mając własny serwer do gry w Minecraft, jest on dostępny przez cały czas, dzięki czemu gracze mogą z niego korzystać w dowolnym momencie. Jedynym ograniczeniem jest tutaj… sama dostępność serwera, jednak można o nią zadbać decydując się na usługę o jak najwyższym uptime’ie.

Jaki powinien być hosting Minecraft?

Hosting Minecraft nie może być założony na pierwszym-lepszym serwerze. Warto zadbać o kilka kwestii, które zapewnią odpowiednie warunki do gry. W końcu najlepiej jest wybrać taką usługę, która będzie jak dopasowana do specyfiki danego zastosowania.

VPS a nie hosting

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że gdy mowa o hostingu Minecraft, nie ma się na myśli hostingu współdzielonego. Żeby możliwe było hostowanie gry na serwerze, konieczne jest zapewnienie dostępu do roota. W przypadku większości hostingów współdzielonych takie rozwiązanie nie jest dostępne.

Gdy chcesz hostować własną grę – bez konieczności posiadania serwera, czy decydowania się na serwer dedykowany – możesz zdecydować się na VPS Minecraft. Takie rozwiązanie oznacza serwer wirtualny. Co to takiego?

Serwer wirtualny (Virtual Private Server) opiera się na wyizolowaniu środowiska funkcjonującego w ramach jednego urządzenia. Wirtualne maszyny – chociaż umieszczone na jednym serwerze – są od siebie w odseparowane na tyle, że każda z nich może być konfigurowana w dowolny sposób. 

Zasoby CPU i RAM i szybkie łącze

Chcesz cieszyć się płynną grą bez lagów? Postaw na serwer o mocnych parametrach. W przypadku VPS bardzo istotne jest to, aby zapewnić sobie przynajmniej 1 rdzeń (a najlepiej 2 rdzenie) procesora. Koniecznie przyjrzyj się także pamięci RAM – nie powinno to być mniej niż 4 GB na wirtualną maszynę.

Dla płynnej rozgrywki bardzo istotne jest także to, aby dostawca usługi zapewniał łącze o wysokiej przepustowości. W końcu to właśnie ten parametr może się okazać tzw. wąskim gardłem. Dobrze jest wybrać taką usługę, w której do dyspozycji ma się łącze 250 Mbps.

Dyski SSD

Nie ma się co oszukiwać – talerzowy dysk twardy typu HDD nie jest wystarczającym rozwiązaniem, gdy chce się zbudować dobry serwer do gry. Powolny zapis i odczyt sprawiają, że taki serwer nie będzie w stanie zapewnić gry na odpowiednim poziomie. 

W związku z tym zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na serwer oparty na dysk SSD, oparty na technologii flash. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie SSD NVMe, który jest obecnie najszybszym rozwiązaniem, gdy chodzi o nośniki stosowane na serwerach. 

Pamiętaj, że w przypadku hostingu do Minecrafta sama pojemność nie jest tak istotna, jak właśnie szybkość dysku. Dlatego może się okazać, że nawet 30-40 GB pojemności okaże się zupełnie wystarczającym rozwiązaniem.

Wygodny panel obsługi

Hosting Minecraft powinien mieć intuicyjny panel administracyjny, który pozwala na łatwe zarządzanie serwerem i jego ustawieniami. Dobrze, aby był on stworzony z myślą o użytkowniku, który nie ma doświadczenia w zarządzaniu serwerami.

Co więcej – warto upewnić się, czy dana usługa oferuje także autoinstalatory wtyczek i modów. To bardzo duże udogodnienie, dzięki któremu możliwe będzie szybkie dopasowanie gry do swoich oczekiwań.

Automatyczne kopie zapasowe

Kopie zapasowe są bardzo istotne w przypadku każdego hostingu. Jednak gdy mowa o hostowaniu Minecrafta, tematyka backupów jest… nawet jeszcze ważniejsza! W końcu nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której Twój wykreowany świat w grze całkowicie zniknie. 

W związku z tym koniecznie zadbaj o to, aby backup serwera był wykonywany przynajmniej 1 raz dziennie oraz by był przechowywany przez przynajmniej 7 dni. 

Wysoki uptime

Jednym z najważniejszych atutów hostowania gry jest możliwość grania w nią w dowolnych godzinach. Hosting Minecrafta powinien zatem oferować 24-godzinny dostęp do serwera. Teoretycznie każdy taki oferuje – w praktyce jednak warto przyjrzeć się uptime’owi.

Uptime to parametr, który określa faktyczną dostępność usługi. Jeżeli wynosi on 99,9%, to hostingodawca dopuszcza niedostępność usługi przez 0,1% czasu w skali miesiąca, co miesięcznie przekłada się na niecałe 45 minut. Dlatego koniecznie wybierz taką usługę, w której uptime jest na jak najwyższym poziomie. 

Dobrze, aby uptime był nie tylko zapewnieniem – ale miał odzwierciedlenie w umowie z hostingodawcą. SLA – czyli Service Level Agreement – to zobowiązanie hostingodawcy do zapewnienia dostępności usługi na określonym poziomie. 

Zabezpieczenia i wsparcie techniczne

Bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie serwera. Trzeba pamiętać, że mowa tutaj o VPS, czyli usłudze, która wymaga znacznie większego doświadczenia niż standardowy hosting współdzielony. Dobrze, aby dostawca oferował ochronę anty DDoS oraz program antywirusowy, chroniący przed rozprzestrzenianiem się złośliwego oprogramowania. 

Hosting Minecraft powinien oferować wsparcie techniczne dla graczy, którzy mają problemy z serwerem lub grą. Jest to szczególnie istotne w przypadku serwerów VPS – w końcu wymagają one zaawansowanej konfiguracji. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia, zdecydowanie warto zadbać o to, aby usługa oferowała także wsparcie administracyjne. To często dodatkowo płatna usługa, ale jej wartość jej nie do przecenienia.

Hosting Minecrafta to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się grą wraz ze znajomymi, ale nie mają na to własnych zasobów i nie chcą ponosić kosztów utrzymania własnego serwera. Pamiętaj jednak, że hosting Minecraft może być także sposobem na dodatkowy zarobek – wtedy, gdy udostępnisz usługę nie tylko bliskim znajomym, ale także graczom na całym świecie. W takiej sytuacji jednak trzeba jeszcze większy nacisk położyć na kwestie takie jak procesor, pamięć RAM oraz prędkość łącza internetowego.