Zenbox.pl: Opinie, Oferta, Test i Recenzja Hostingu 2024

Zenbox wyróżnia się na rynku ofertą hostingu w chmurze hybrydowej. Bez względu na pakiet, jaki wybierzesz, możesz liczyć na nielimitowany transfer, a także brak ograniczeń dotyczących liczby domen oraz skrzynek pocztowych i baz danych. Czy hosting Zenbox to naprawdę hosting bez zmartwień? Postanowiłem to sprawdzić w praktyce i przeprowadzić test. Sprawdź, jak przedstawiają się jego wyniki. 

Odwiedź Zenbox.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.

Trzystopniowa oferta oparta o liczbę użytkowników 

Głównym wyróżnikiem oferty Zenbox jest to, że opiera się ona o liczbę użytkowników odwiedzających witrynę w skali miesiąca. Wybierając ten hosting, możesz zdecydować się na jeden z 3 pakietów:

 • Hosting Firma 10k,
 • Hosting eBiznes 25k,
 • Hosting Profesjonalny. 
Oferta Zenbox

W każdym pakiecie masz zapewnione podstawowe usługi, takie jak nielimitowany transfer, nieograniczoną liczbę baz danych, skrzynek mailowych czy domen. W zależności od zapotrzebowania możesz poszerzyć pakiet o powierzchnię dysku – którą możesz wykorzystać na pliki strony internetowej czy poczty elektronicznej.. 

Można więc powiedzieć, że na rodzaj hostingu decydujesz się w zależności od tego, ilu użytkowników będzie odwiedzać Twoją witrynę miesięcznie – 10 000, 25 000, a może ponad 50 000. To bardzo wygodne rozwiązanie – możesz to ocenić na podstawie danych z Google Analytics lub (w przypadku uruchamiania pierwszej strony) na podstawie biznesplanu. 

Co więcej, Zenbox zapewnia, że jeżeli w ciągu danego miesiąca liczba użytkowników przekroczy wykupiony limit, hostingodawca niczego nie zablokuje, dzięki dodatkowemu pakietowi bonusowemu, który przyznawany jest jednorazowo. 

Jak to działa w praktyce? Załóżmy, że wybierzesz pakiet Firma 10k i w okresie świątecznym liczba unikalnych użytkowników przekroczyła 10 000. W takim wypadku uruchamia się pakiet bonusowy, który zawsze wynosi dwukrotność miesięcznej liczby użytkowników, czyli w tym wypadku 20 000. Dzięki temu rozwiązaniu hostingodawca daje Ci czas do namysłu, czy potrzebujesz przejść na wyższy plan. Jednocześnie nie blokuje dostępu do strony w momencie nagłego przyrostu liczby odwiedzających. Jeżeli jednak sytuacja z przekroczeniem limitu będzie się powtarzać, warto rozważyć upgrade. 

Pakiet Firma 10k polecany jest przede wszystkim osobom, które chcą prowadzić małe blogi oraz strony wizytówki firmowe. Pakiet eBiznes 25k to dobre rozwiązanie dla większych blogów oraz małych sklepów internetowych. Jeżeli potrzebujesz rozwiązania, które wytrzyma duży ruch w witrynie, wybierz hosting Profesjonalny. W najwyższym pakiecie masz możliwość określić, jaki ruch na stronie przewidujesz – czy będzie to 50 czy 100 tysięcy odwiedzających miesięcznie. 

Brak limitów w pakietach

Jak wspomniałem, oferta Zenbox jest bardzo przejrzysta. Firma reklamuje się jako hosting bez zmartwień. I w pewnym zakresie, faktycznie… nie przysparza Ci problemów. Zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie transferu, liczby domen, liczby baz danych czy liczby kont poczty elektronicznej. W każdy pakiecie parametry te dostępne są bez limitów. 

To z pewnością czynnik, który wyróżnia hostingodawcę na tle konkurencji. W przypadku wielu innych hostingów żeby pozbyć się tego typu limitów trzeba dodatkowo dopłacać.

Warto poruszyć też kwestię cen poszczególnych pakietów. Zenbox nie jest najtańszym rozwiązaniem na rynku – jednak decydując się na podstawowy pakiet jego cena dalej pozostaje atrakcyjna. Możesz wykupić pakiet eBiznes w cenie 99 zł za rok. Dla porównania jednak pakiet Profesjonalny to koszt nawet 699 zł za rok. 

Serwer LiteSpeed i gotowość na HTTP/3

Wykorzystanie serwera Litespeed z silnikiem pamięci podręcznej cache zapewnia nawet kilkukrotnie szybszą pracę hostingu niż w przypadku zastosowania Apache. Rozwiązanie to zdecydowanie odciąża pracę serwera, przez co strona może działać szybko i stabilnie. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie w przypadku stron wykorzystujących język PHP.

Hosting oferuje obsługę protokołu HTTP/2. Standard ten jest dostępny już od wielu lat – dlatego bardzo cieszy fakt, że można także włączyć najnowszą generację protokołu czyli HTTP/3. Korzystając z najnowszej odsłony tego protokołu możesz liczyć na większe bezpieczeństwo i szybkość połączenia. 

Bezpieczeństwo Twojej witryny

W Zenbox bardzo duży nacisk został położony na bezpieczeństwo witryny. Warto zwrócić uwagę, że kopie zapasowe wykonywane są standardowo co 6 godzin! To naprawdę ciekawe rozwiązania – wystarczy zwrócić uwagę, że inni hostingodawcy oferują zwykle kopie wykonywane jedynie raz dziennie. Co bardzo istotne – w Zenbox każdą kopię przechowuje się przez 7 dni. 

Recenzowany hosting dodatkowo gwarantuje ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem – dzięki zaporze WAF. Co bardzo istotne – Zenbox chroni także przed nieautoryzowanym dostępem do panelu hostingowego dzięki dwuetapowej weryfikacji 2FA.

Chmura hybrydowa

Typowe hostingi współdzielone zastąpione zostały w Zenbox przez tzw. chmurę hybrydową. To autorskie rozwiązanie na polskim rynku wprowadzone przez polskiego hostingodawcę. Wybierając pakiet decydujesz się na pojemność dysku o pojemności od 25 GB do 100 GB. Każdy pakiet możesz jednak indywidualnie poszerzyć o miejsce w chmurze nawet do 2 TB. 

Chmura hybrydowa to szybkie systemy i elastyczna usługa, którą możesz modyfikować w zależności od zapotrzebowania. 

Każda z maszyn tworzących chmurę ma minimum 96 GB RAM oraz 20 rdzeni procesora. Dodatkowo Zenbox zapewnia, że ma znacznie większą moc obliczeniową niż konkurencja – w pakiecie Firma 10k moc obliczeniowa jest dwukrotnie większa, w eBiznes 25k – czterokrotnie, a w hostingu Profesjonalnym nawet sześciokrotnie. 

Polski hostingodawca

Warto podkreślić, że Zenbox to polski hosting. Działa na rynku od 2012 roku. Serwery Zenbox znajdują się w Poznaniu, gdzie zarządza nimi spółka Beyond.pl. Czy pochodzenie hostingodawcy ma znaczenie? Dla szybkości strony istotne jest przede wszystkim rozmieszczenie samych maszyn tworzących hostingi. Dlaczego?

Wybranie polskiego hostingodawcy to dobre rozwiązanie, jeżeli Twoją stronę będą odwiedzać głównie użytkownicy z kraju lub z tej części Europy. Jeżeli odległość między serwerem a komputerem odwiedzającego jest mniejsza – szybszy jest także czas reakcji. W przypadku, gdy odległość wynosi tysięcy kilometrów, czas odpowiedzi serwera może wydłużyć się nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt milisekund.

Test szybkości w praktyce

Żeby stwierdzić, jak faktycznie hosting daje sobie radę w praktyce, najlepiej przeprowadzić samodzielne testy. Jak można zrobić to szybko? Świetnym rozwiązaniem jest zainstalowanie WordPressa i pluginu WP Benchmark.

Autoinstalator Zenbox

Zainstalowanie WordPressa na serwerze zenbox.pl jest bardzo proste. W panelu znajduje się autoinstalator. Wystarczy wybrać to, co chce się zainstalować a następnie kliknąć w przycisk w celu jego zainstalowania.

Po zainstalowaniu WordPressa (co zajęło mi kilkadziesiąt sekund), pobrałem wtyczkę WordPress Hosting Benchmark Tool, aby przeprowadzić testy serwera. Po kilku minutach automatycznego testu otrzymałem następujące wyniki:

Wyniki testu Zenbox

Wyniki tego testu nie wyglądają na pierwszy rzut oka zbyt dobrze. Prawda jest jednak taka – że najgorsze oceny pojawiają się w zakresie prędkości dysków twardych oraz działania baz danych. Jako duże plusy na pewno wskazać należą parametry dotyczące CPU oraz RAM. Bardzo pozytywnie ocenić należy także przepustowość sieci. Nie zmienia to faktu, że finalna ocena na poziomie 3,4 jest znacznie niższa od pozostałych recenzowanych przeze mnie hostingów.

Użytkowanie panelu

Po zalogowaniu do panelu od razu widać, że jest to autorski panel do zarządzania hostingiem. Wygląda on przejrzyście i jest dostępny w języku polskim – co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. A jak z intuicyjnością?

Rozkład panelu jest bardzo czytelny – nawet dla osób, które nie miały do czynienia z zarządzaniem hostingiem. Jasno oddzielone są wszelkie działania na domenach od tych związanych z zarządzaniem samym serwerem. Panel służy także do zarządzania pocztą elektroniczną – włącznie z dostępem do stworzonych kont pocztowych za pośrednictwem WebMail. 

Panel Zenbox

Z poziomu panelu można także zarządzać kopiami bezpieczeństwa. To bardzo istotne, ponieważ można przywrócić backup szybko, bez konieczności kontaktu z obsługą klienta. W awaryjnych sytuacjach może to być bardzo przydatnym rozwiązaniem.

Pozostałe atuty oferty Zenbox

Oprócz głównych wyróżników oferty hostingu Zenbox warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii:

 • support 24/7 – Zenbox wyróżnia się naprawdę świetną obsługą klienta. Konsultanci nazywani są mnichami (kolejne nawiązanie do Zen i bezstresowości 🙂 ). Firma celowo zrezygnowała z opcji kontaktu telefonicznego czy nawet czatu. Możesz za to w każdym momencie napisać maila na support. Odpowiedź powinieneś otrzymać w czasie nieprzekraczającym 8 minut! 
 • dyski SSD – taki nośnik zdecydowanie wyprzedza technologię dysków talerzowych HDD pod względem szybkości odczytu i zapisu
 • dostęp do SSH – opcja ta ucieszy przede wszystkim zaawansowanych użytkowników, którzy chcą dokonywać bardziej zaawansowanych konfiguracji serwera
 • silniki pamięci podręcznej Redis – Zenbox ma na celu jak najszybsze działanie Twojej strony. Odpowiada za to nie tylko duża moc obliczeniowa, ale także silnik pamięci podręcznej Redis. Dzięki temu często wykorzystywane dane przechowywane są w pamięci szybkiego dostępu – usprawniając funkcjonowanie opublikowanej strony internetowej.
 • 14 dni na bezpłatny test – po rejestracji w systemie i wybraniu odpowiedniego pakietu, rozpoczynasz 14-dniowy test hostingu zupełnie za darmo
 • darmowy certyfikat bezpieczeństwa SSL – w każdym pakiecie Zenbox oferuje bezpłatny pakiet SSL. Takie rozwiązanie – pod względem bezpieczeństwa – nie ustępuje wersjom płatnym. W związku z tym nie musisz inwestować dodatkowych pieniędzy, aby Twoi odwiedzający byli w stanie odwiedzać stronę za pośrednictwem bezpiecznego połączenia
 • instalacja WordPress z poziomu panelu klienta – nawet jeżeli nie masz wielkiego doświadczenia w tworzeniu swoich stron www, możesz być pewien, że dzięki przyjaznemu panelowi klienta poradzisz sobie z zainstalowaniem WordPressa i wielu innych CMS
 • darmowa migracja witryny – wsparcie w tym zakresie możesz otrzymać już podczas 14-dniowego okresu testowego. Zenbox pomoże Ci przenieść do 4 stron www oraz 10 skrzynek mailowych niezależnie od wybranego pakietu 
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy – jeżeli nie będziesz zadowolony z usług Zenbox w ciągu pierwszych 30 dni, firma gwarantuje całkowity zwrot pieniędzy. I to niezależnie od 14-dniowego okresu testowego. 

Zenbox – opinie

Wiesz już, jak wypadł w praktyce mój test szybkości hostingu Zenbox. A co sądzą o nim inni, doświadczeni testerzy? 

“Podstawowy pakiet będzie zupełnie wystarczający do prowadzenia strony firmowej lub niewielkiego bloga. Natomiast średni i duży pakiet hostingowy to świetne rozwiązanie do prowadzenia sklepów internetowych oraz rozbudowanych portali, które będą przyjmowały wielu odwiedzających miesięcznie”pisze w podsumowaniu swojej recenzji Zenboxa hostingonline.pl.

“Zenbox jest wróżącym sukces hostingiem w chmurze, który zyskuje popularność w swoim ojczystym kraju. Ich gotowe do użycia rozwiązania są świetną ofertą dla polskich małych i średnich firm, ale zagraniczni klienci mogą mieć trochę problemów z ich polskojęzyczną usługą” – zauważa autorka recenzji Zenbox na stronie websiteplanet.com.

“Zenbox to świetny hosting dla stron WWW, blogów i sklepów internetowych. Jeżeli szukasz dobrej wydajności i szybkości działania oraz chcesz współpracować na jasnych zasadach z firmą, która oferuje przyzwoitej jakości usługi, oraz wyróżnia się ekspresową i pomocną obsługą klienta, to Zenbox jest zdecydowanie dla Ciebie” – jasno podsumowuje jakwybrachosting.pl.

Jak widzisz, opinie o Zenbox są naprawdę przychylne. Recenzenci nie znajdują wielu minusów w ofercie hostingodawcy. Wszyscy podkreślają sprawność działania supportu oraz to, że oferta jest bardzo przejrzysta. Tak naprawdę Zenbox nawet w podstawowych pakietach zapewnia naprawdę wiele – a te droższe są przeznaczone dla osób liczących na dużą liczbę użytkowników miesięcznie. Hosting ten to dobry wybór zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych twórców i webmasterów.

FAQ na zakończenie

Na zakończenie swojej recenzji, aby zebrać wszystkie punkty w zgrabne podsumowanie, postanowiłem przygotować dla Ciebie listę FAQ. Mam nadzieję, że dzięki nim będziesz wiedział już, jaki hosting dla siebie wybrać. 

1. Jakie są plusy i minusy Zenbox? 

Jednym z największych plusów hostingu Zenbox jest rozliczenie w oparciu o liczbę unikalnych użytkowników odwiedzających witrynę. System ten jest bardzo przejrzysty i korzystny dla klienta. Oprócz tego w każdym pakiecie otrzymujesz nielimitowany transfer, liczbę domen oraz skrzynek mailowych. Ogromną zaletą Zenbox jest bardzo sprawnie działająca obsługa klienta i support. Pewną wadą jest na pewno brak szybkich dysków SSD NVMe. 

2. Jak uzyskać kod rabatowy/zniżkę na Zenbox? 

Trudno odpowiedzieć na to pytania. Obecnie na stronie możesz skorzystać ze zniżek, jeżeli wybierasz odpowiednio długi okres świadczenia usługi. Warto śledzić sekcję aktualności w poszukiwaniu informacji o nowych kodach rabatowych.

3. Jakie usługi oferuje Zenbox? 

Zenbox oferuje przede wszystkim usługi hostingu opartego na chmurze hybrydowej. Oprócz tego w ofercie znajdziesz również opcję wykupienia domeny, poczty elektronicznej oraz certyfikatu SSL. 

4. Jakie opinie ma Zenbox?

Zenbox.pl zbiera pozytywne opinie w sieci. Ich nowoczesne rozwiązanie rozliczeń opartych o liczbę unikalnych użytkowników odwiedzających stronę w skali miesiąca uznawane jest za przejrzyste i dość korzystne. Choć ceny nie należą do najniższych, Zenbox oferuje dobry standard usługi i bardzo sprawnie działającym wsparciem, działającym 24/7.

Jak widać – Zenbox to naprawdę ciekawy hosting. Zapraszam jednak także do przeczytania moich pozostałych recenzji i znalezienie serwera, który… w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom. 

Odwiedź Zenbox.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.