Ranking VPS 2024: Najlepsze serwery wirtualne

Jeżeli chcesz postawić stronę wizytówkę swojej firmy lub zamierzasz prowadzić bloga, w zdecydowanej większości przypadków hosting współdzielony będzie dla Ciebie zupełnie wystarczającym rozwiązaniem. Jednak istnieją strony czy sklepy internetowe, a także rozmaite aplikacje online innego typu, które wymagają znacznie wyższych parametrów. W takich sytuacjach konieczne jest dostosowanie konfiguracji serwera do konkretnego przypadku. Często może się to wiązać z instalacją specjalistycznego oprogramowania czy innego systemu operacyjnego. Hostingi współdzielone na to nie pozwalają.

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy wówczas pozostaje Ci wyłącznie serwer dedykowany? Otóż nie – istnieją jeszcze VPS, czyli maszyny wirtualne. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które łączy w sobie elastyczność hostingu z bardzo dobrymi parametrami, charakterystycznymi dla serwerów dedykowanych. Zobacz, na czym polega taka usługa i na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Ranking TOP 5

 1. Webh.pl (od 20,00 12,00 zł / mies.)
  Lider serwerów VPS w Polsce. VPS root KVM i Windows VPS. Do do 2000 GB SSD NVMe, 16 vCPU i 64 GB RAM. Backup co 1 h przechowywany 28 dni.
 2. CyberFolks.pl (od 23,90 14,90 zł / mies.)
  Wirtualne Serwery VPS Root, Zarządzalne i Windows. Wirtualizacja KVM, Rozszerzony antyDDoS i backupy do 28 dni.
 3. Cal.pl (od 39,90 zł / mies.)
  VPS Root w 6 lokalizacjach (do wyboru), Wirtualizacja VMware, Dyski SSD, SLA do 99.9%, opcjonalnie licencje Plesk lub DirectAdmin.
 4. LH.pl (od 175,00 zł / mies.)
  Serwery Cloud Server (serwery zarządzane w chmurze) - Panel DirectAdmin, Backup 7 dni, Dyski SSD NVMe, Support i monitoring 24/7, SLA 99,5%.
 5. SeoHost.pl (od 30,00 zł / mies.)
  Serwery root VPS bez limitu transferu w PL, Ochrona Anty DDoS, Skalowalność, Dyski SSD i HDD.

Na czym polega VPS?

VPS to skrót od Virtual Private Server, co oznacza wirtualny serwer prywatny. Już w nazwie tej usługi znajdują się najważniejsze cechy charakterystyczne takiego rozwiązania. Otóż rozwiązanie takie opiera się na wirtualnym odizolowaniu od siebie maszyn, które są dostępne w ramach jednego serwera. Każdy z klientów ma do dyspozycji prywatne zasoby, którymi może zarządzać. Jednak nie dysponuje on odrębną maszyną – a jedynie zasobami wirtualnie oddzielonymi w ramach jednego serwera.

Wydzielenie maszyn w ramach serwera jest możliwe dzięki zastosowaniu wirtualizacji. Może ona mieć formę parawirtualizacji (izolacja wyłącznie systemowo) lub pełnej wirtualizacji (faktyczne przeznaczenie poszczególnych zasobów maszyny dla konkretnego klienta). W obu przypadkach, klient ma do dyspozycji wirtualną maszynę o określonym przydziale zasobów.

Jednak przydział zasobów to nie wszystko – VPS umożliwia bardzo szeroką konfigurację. Klient może instalować preferowany system operacyjny oraz oprogramowanie. Poza tym możliwy jest dostęp root do serwera.  

VPS – a hosting i serwer dedykowany

Wirtualny serwer prywatny można umiejscowić pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Nie jest on odrębną maszyną – jaką jest serwer dedykowany. Trzeba jednak zaznaczyć, że zapewnia on znacznie wyższe możliwości konfiguracji niż hosting współdzielony.

VPS sprawia, że możesz liczyć zawsze na maksymalne wykorzystanie przydzielonych Ci zasobów – bez względu na innych klientów usługi. Jest to rozwiązanie dla osób, które mają jasno sprecyzowane wymagania, a przy tym dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do zarządzania taką maszyną. 

Nie można przy tym zapomnieć, że VPS jest także znacznie tańszy od serwera dedykowanego, w związku z tym jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą przeznaczyć dużych budżetów czy to na utrzymywanie własnego serwera, czy też jego wynajmowanie w ramach usługi serwera dedykowanego.

Kiedy warto postawić na VPS?

Oferta hostingów współdzielonych jest bardzo zróżnicowana. Wyższe pakiety u niektórych hostingodawców zapewniają bardzo wysoki przydział zasobów, nie narzucają wyśrubowanych limitów i oferują usługę w bardzo przystępnej cenie. Zatem dlaczego i w jakich sytuacjach usługa VPS jest dobrym rozwiązaniem?

VPS to usługa dostosowana do aplikacji internetowych mających szczególne wymagania. Mogą to być np. sklepy internetowe, streamingi czy serwery do gier. Kwestią kluczową, która może przemówić za wyborem VPS zamiast klasycznego hostingu jest wspomniana już wcześniej możliwość szerokiej konfiguracji. Jeżeli Twoja aplikacja wymaga pracy w konkretnym środowisku lub na konkretnym systemie operacyjnym – zmiana takich parametrów na hostingu współdzielonym byłaby niemożliwa.

Kolejna kwestia wiąże się z zasobami, które mogą być dostępne w ramach VPS. W przypadku hostingu współdzielonego najczęściej wybiera się jeden z pakietów, do którego przydzielone są odpowiednie zasoby (w tym przestrzeń dyskowa czy limity). Gdy decydujesz się na VPS możesz niemal dowolnie dobierać zasoby, na których zależy Ci najbardziej. Jeżeli natomiast w trakcie korzystania z usługi okażą się one niewystarczające – najczęściej można dokonać personalizacji oferty, zmieniając swoją wirtualną maszynę.

Trzeba przy tym pamiętać, że VPS jest rozwiązaniem znacznie droższym od hostingu współdzielonego. Nie można także lekceważyć obowiązków administracyjnych przy takiej usłudze. Niewystarczająca troska o aktualizacje czy szeroko pojęte bezpieczeństwo może sprawić, że Twoja aplikacja internetowa będzie narażona na cyberataki.

Czym powinien charakteryzować się VPS?

Wybierając VPS trzeba przyjrzeć się szeregowi czynników, aby móc liczyć na usługę dostosowaną do Twojej aplikacji. Przede wszystkim będą to:

 • liczba rdzeni i pamięci RAM – podobnie jak w przypadku każdego hostingu, procesor oraz pamięć RAM odgrywają bardzo istotną rolę dla szybkiego działania aplikacji internetowej. W końcu to CPU odpowiada za przetwarzanie niemal wszystkich procesów, które odbywają się na serwerze. W przypadku VPS masz znacznie większy wpływ na to, ile CPU i pamięci RAM zostanie Ci przydzielone. Powinno to być dostosowane do wymagań Twojej konkretnej aplikacji internetowej;
 • przestrzeń dyskowa – w przypadku VPS możesz przeważnie liczyć na znacznie większą przestrzeń na pliki niż w przypadku hostingu współdzielonego. Pamiętaj jednak, żeby zadbać nie tylko o ilość miejsca, ale także o jakość nośnika, na którym przechowywane mają być pliki. Warto postawić na nowoczesne dyski SSD lub SSD NVME, które zapewniają szybki zapis i odczytu plików, przez co umożliwiają szybkie wyświetlenie strony;
 • rodzaj zarządzania – VPS jest przeznaczony dla osób, które są w stanie zarządzać serwerami. Jednak może zdarzyć się sytuacja, w której wymagania klienta są bardzo wysokie i szczegółowe, a jednocześnie nie dysponuje on umiejętnościami pozwalającymi na administrowanie serwerem. W takiej sytuacji można – w niektórych firmach – wykupić VPS wraz z usługą administracyjną. Wówczas klient może zdecydować się, w jaki sposób ma zostać skonfigurowany serwer, ale samemu się tym nie zajmować – za administrację może odpowiadać hostingodawca;
 • szybkość łącza – należy pamiętać, że VPS, nawet gdy będzie mieć doskonałe parametry, może nie pracować wydajnie, jeżeli dostawca usług nie zapewni łącza o odpowiedniej szybkości. Jest to parametr, którego nie można lekceważyć – w końcu warto eliminować blokady, przez które serwer (a w konsekwencji także i aplikacja internetowa) – mogą działać wolniej. 100 mb/s jest absolutnym minimum, żeby można było mówić o wykorzystaniu możliwości serwera;
 • backupy – kopia bezpieczeństwa danych na serwerze jest niezwykle istotna. Jeżeli masz ją przygotowaną, możesz liczyć na szybkie przywrócenie danych utraconych wskutek awarii czy cyberataku. Dobrze jest sprawdzić, jak wygląda kwestia kopii bezpieczeństwa w przypadku danej usługi, bowiem w niektórych sytuacjach jest to standardowo dostępna opcja, podczas gdy w innych – stworzenie kopii zapasowej pozostanie wyłącznie na Twojej głowie;
 • możliwość skalowania – wspomniałem wcześniej o tym, że jednym z atutów VPS jest elastyczność – jeżeli dotychczasowe zasoby przestają Ci wystarczać, możesz wykupić dodatkowe. Jednak żeby było to możliwe – taka opcja musi być udostępniona przez usługodawcę. W przeciwnym wypadku wykup dodatkowych zasobów nie będzie możliwy. Dlatego przed wyborem, trzeba dokładnie przyjrzeć się, jak wygląda kwestia skalowalności i z jakimi kosztami i utrudnieniami może ona się wiązać.

To oczywiście tylko kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania serwerów VPS. Jak widzisz – podobnie jak w przypadku hostingu współdzielonego – kluczowe jest to, aby wybrana usługa była dopasowana do konkretnej aplikacji internetowej. Nie ma czegoś takiego jak idealny VPS – musi on odpowiadać wymaganiom np. konkretnego sklepu internetowego czy serwera pocztowego.