CyberFolks.pl: Opinie, Oferta, Test i Recenzja Hostingu 2024

Gdy przeglądasz propozycje firm hostingowych, trudno nie natknąć się na ofertę cyber_Folks. Jest to związane z faktem, że oprócz usług hostingowych dostawca ten… prowadzi doskonałego bloga dotyczącego wielu kwestii technicznych związanych z prowadzeniem strony czy skonfigurowaniem serwera. Jednak jak sprawdza się sam hosting? W tym celu trzeba skupić się na analizie parametrów oraz przeprowadzeniu testów. Zrobiłem to za Ciebie – a z wynikami mojej analizy możesz zapoznać się poniżej. 🙂

Odwiedź CyberFolks.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.

Szybkość i wydajność

Marka cyber_Folks przedstawia się jako hosting, która zapewni stronie czy innej aplikacji internetowej warunki do szybkiego i wydajnego działania. W ofercie wyszczególnione są atuty szybkiego serwera i wpływ dobrze prosperującego hostingu na popularność strony, jej pozycję w wyszukiwarce, konwersję itd.

Szybkość cyberfolks

Jednak na czym dokładnie polegają atuty hostingu cyber_Folks, gdy chodzi o szybkość? Jednym z takich czynników jest zastosowanie LS Cache. Rozwiązanie to wykorzystuje LiteSpeed, czyli bardzo wydajne oprogramowanie serwerowe, które jest o wiele szybsze od standardowego Apache – szczególnie gdy chodzi o dynamiczne strony oparte na języku PHP. Oprogramowanie to wykorzystuje także pamięć cache w celu zapewnienia szybkiego dostępu do danych, które są często wykorzystywane.

Oprócz tego, cyber_Folks wykorzystuje dyski twarde SSD oraz SSD NVMe. Są one znacznie lepsze i nowocześniejsze od standardowych dysków talerzowych HDD, w związku z czym pozwalają na szybki zapis i odczyt plików na serwerze. Przekłada się to na szybsze ładowanie oraz administrowanie stroną. 

Warto jednak zaznaczyć, że cyber_Folks opiera się na połączeniu dysków typu flash ze wspomnianymi HDD. Jak działa to w praktyce? Otóż bardzo często bazy danych przechowywane są na NVMe, podczas gdy np. pliki poczty elektronicznej są na dysku talerzowym. Takie rozwiązanie ma zapewnić jak najlepszy stosunek ceny do jakości.

A co, gdy oczekujesz, że wszystkie dane będą przechowywane na dyskach NVMe? W takiej sytuacji trzeba zdecydować się na hosting WordPress z oferty cyber_Folks. 

Udogodnienia dla początkujących

Dużym atutem tego hostingodawcy jest zaprojektowanie oferty z troską o wygodę użytkownika – szczególnie tego, który nie ma doświadczenia w kwestiach zarządzania stroną internetową. 

Jednym z takich rozwiązań jest autoinstalator aplikacji. Po zalogowaniu się do panelu możesz “wyklikać” instalację systemów takich jak np. WordPress, Joomla lub PrestaShop. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.

Panel hostingowy został zaprojektowany w ten sposób, aby był przejrzysty, a przy tym funkcjonalny. W związku z tym umożliwia on korzystanie z zaawansowanych funkcji, a przy tym nawet osoba bez większego doświadczenia odnajdzie się w nim na tyle, by dokonać podstawowych konfiguracji czy modyfikacji.

Na uwagę zasługuje także fakt, że na blogu cyber_Folks znaleźć można mnóstwo wartościowej wiedzy dotyczącej administrowaniem stronami internetowymi oraz hostingiem. 

Bezpieczeństwo

Dzięki hostingowi w cyber_Folks możesz liczyć na wiele rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo Twojej strony czy innej aplikacji internetowej. Stosowane rozwiązanie będą istotne zarówno w przypadku sklepu internetowego, w którym przetwarza się dane setek klientów, jak i na prostym blogu.

Rozwiązania oferowane przez cyber_Folks to przede wszystkim:

  • oprogramowanie antywirusowe – które na bieżąco skanuje hosting, chroniąc przed przedostaniem się na niego złośliwego oprogramowania;
  • filtry antyspamowe – chroniące Twoją skrzynkę e-mailową przed niechcianymi wiadomościami;
  • WAF – czyli zapora chroniącą przed cyberatakami. Takie oprogramowanie analizuje każde żądanie wysłane w kierunku strony i w przypadku wykrycia niepokojącego zachowania – blokuje je;
  • kopie zapasowe – wybierając cyber_Folks możesz liczyć na to, że Twoje dane są w dobrych rękach. Kopia zapasowa jest wykonywana 4 razy dziennie i jest przechowywana przez 28 dni.

Darmowy certyfikat SSL

Gdy mowa o hostingu cyber_Folks, trudno nie wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii – certyfikacie SSL. Decydując się na serwer u tego hostingodawcy możesz korzystać z Let’s Encrypt czyli bezpłatnej wersji certyfikatu. Choć nie płacisz za takie rozwiązanie, to jednak jest ono w pełni funkcjonalne – dzięki niemu możliwe jest zweryfikowanie Twojej strony internetowej w przeglądarce odwiedzającego. 

W związku z tym możliwe jest nawiązanie bezpiecznego połączenia, które – dzięki wykorzystywaniu szyfrowanych zabezpieczeń – chroni przesyłane dane. To bardzo istotne w przypadku jakiegokolwiek sklepu internetowego – w końcu klient przed zakupem może mieć obawy co do pozostawienia danych na stronie, która nie została zweryfikowana. To jednak także bardzo istotne dla każdej innej witryny – w końcu przekreślona kłódka i monit bezpieczeństwa mogą zniechęcić do odwiedzenia strony.

Aktualność technologii

Brak aktualności technologii jest jednym z elementów, który często prowadzi do opóźnień w działaniu strony internetowej lub pojawiania się różnego rodzaju błędów. Jeżeli serwer nie dokonuje aktualizacji na bieżąco, może się okazać, że nie daje on możliwości korzystania z nowych rozwiązań takich jak pluginy, widgety, szablony itd. W takiej sytuacji aktualizacja systemu CMS może doprowadzić nawet do awarii strony lub pojawienia się błędów uniemożliwiających jej prawidłowe użytkowanie.

Dlatego też podczas wyboru hostingu bardzo istotne jest to, aby móc liczyć na to, że jest on stale aktualizowane i jest otwarty na nowe technologie i rozwiązania. A jak to wygląda w przypadku cyber_Folks?

Wspominałem już o tym, że serwer jest oparty o szybkie, nowoczesne oprogramowanie LiteSpeed z obsługą pamięci podręcznej. Jednak oprócz tego warto zwrócić uwagę, że możesz liczyć na aktualność technologii także w odniesieniu do:

  • interpretera PHP – język PHP jest stale aktualizowany. Nowo wypuszczona wersja jest wspierana przez 2 lata, a następnie przechodzi w stan wygaszania, w którym wypuszczane są wyłącznie podstawowe łatki bezpieczeństwa. Po tym czasie jest to język nieaktualny. Jeżeli chcesz skorzystać z nowych wersji systemów CMS czy rozmaitych pluginów opartych na najnowszej generacji PHP, musisz upewnić się, że na serwerze zaktualizowane jest interpreter. W przypadku cyber_Folks – możesz liczyć na wspieranie najbardziej aktualnych wersji PHP;
  • protokołu HTTP – jest on wykorzystywany do nawiązania połączenia pomiędzy przeglądarką użytkownika, a serwerem, na którym umieszczona jest strona. Także on na przestrzeni lat ulega wielu aktualizacjom – mającym na celu usprawnienie działania oraz przyspieszenie połączenia. Obecnie stosowanym standardem jest HTTP/2. W cyber_Folks możesz jednak korzystać nie tylko z drugiej generacji, ale także z HTTP/3. Dzięki temu możesz korzystać z usprawnień nowej technologii, dając odwiedzającym Twoją stronę możliwość korzystania z szybkiego i bezpiecznego połączenia. 

Widać, że cyber_Folks stawia na aktualność technologii. To bardzo dobrze. Przestarzałe technologie na serwerze prawie zawsze oznaczają spore problemy z poprawnym funkcjonowaniem strony.

Test szybkości w praktyce

Jednak opis oferty to jedno, a jak sprawdza się to w praktyce? Zamiast opierać się na zapewnieniach hostingodawcy, najlepiej jest samodzielnie przetestować możliwości danego serwera – zwłaszcza, że możliwe jest skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego.

W tym celu utworzyłem stronę w oparciu o WordPress (zajęło mi to tylko kilkadziesiąt sekund, dzięki wygodnemu autoinstalatorowi). Następnie pobrałem plugin WP Benchmark, po czym rozpocząłem testy. Wyniki prezentują się następująco:

Wyniki testów cyberfolks

Jak można to skomentować? Na pewno wynik 4,8 jest nieco poniżej oczekiwań. Trzeba jednak zauważyć, że jest to związane z bardzo niskim w sekcji dotyczącej plików na serwerze. Pomijając ten niski wynik – na pewno na plus przemawiają wyniki uzyskane w dziale poświęconym CPU i RAM, a także szybkości baz danych. Nieco gorzej prezentuje się wynik dotyczący szybkości przesyłu danych. 

Użytkowanie panelu

Gdy chodzi o UX, cyber_Folks jest na naprawdę wysokim poziomie. Możesz wygodnie zalogować się do panelu klienta, a następnie z jego poziomu przejść do panelu hostingowego służącego do administrowania usługą.

Sam panel hostingowy jest bardzo przejrzysty – rozkład funkcji i narzędzi pozwala na szybkie odnalezienie się w funkcjach potrzebnych do podstawowej konfiguracji. Panel jest oczywiście dostępny w języku polskim. 

Panel cyberfolks

Obok panelu znajduje się panel szybkiej pomocy, który jest formą FAQa – znajdziesz tam podpowiedzi i wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób wykonać najbardziej podstawowe i potrzebne zmiany na serwerze, takie jak dodanie domeny, uruchomienie SSL, zmiana PHP czy przywrócenie kopii zapasowej. To duży atut, który docenią nie tylko początkujący. 

Pozostałe atuty oferty cyber_Folks

Warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka atutów dotyczących oferty cyber_Folks. Decydując się na ten hosting z pewnością docenisz poniższe elementy:

  • obsługa klienta – cyber_Folks oferuje obsługę klienta w modelu 24/7. Opinie na temat supportu są w przeważającej mierze pozytywne, w związku z tym można liczyć, że liczne kwestie związane z hostingiem można rozwiązać szybko i sprawnie;
  • kreator stron – korzystając z oferty cyber_Folks możesz użyć kreatora stron, dzięki któremu stworzenie podstawowej witryny zajmie Ci niewiele czasu. To świetny sposób, gdy chcesz szybko postawić witrynę bez ponoszenia dodatkowych kosztów;
  • braki limitów – wprawdzie w podstawowych pakietach hostingowych trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami, to jednak wyższe pakiety nie nakładają na użytkownika limitów dotyczących np. transferu, liczby kont e-mail czy baz danych (co wiąże się także z liczbą stron na serwerze);
  • częste promocje – gdy spojrzysz na standardowe ceny cyber_Folks, można dojść do wniosku, że nie należą one do najniższych. Prawda jest jednak taka, że ten hostingodawca oferuje częste promocje, dzięki którym możesz wykupić hosting taniej o 70-80%. Oczywiście ma to także swoje wady – w przypadku odnowienia cena jest niestety wyższa. Dlatego kwestię opłacalności oferty przeanalizować w szerszej perspektywie.

cyber_Folks – opinie w sieci

Przed wyborem hostingu zawsze warto zapoznać się z tym, co na jego temat sądzą inni użytkownicy. Zdecydowanie warto przewertować fora dyskusyjne w poszukiwaniu informacji o znanych “przypadłościach” danej oferty, częstych problemach i kwestiach, na które należy uważać.

Wiele cennych informacji dotyczących oferty hostingowej cyber_Folks da się znaleźć także  w rozmaitych recenzjach i analizach. Przykładowo na stronie jakwybrachosting.pl można przeczytać, że: “Firma stawia obecnie mocno na nowoczesne technologie i pomoc klientom w skutecznym działaniu ich stron WWW, czego efekty widać dobrze w wynikach testów szybkości i wydajności, gdzie cyber_Folks był liderem w wielu kategoriach.”

Z kolei na stronie mansfeld.pl możesz znaleźć takie informacje: “Czas TTFB faktycznie jest dobry. Przy włączonej wtyczce LiteSpeed Cache dla połączeń z wykonywanych z Polski udaje się uzyskać czasy ok 50ms. Należy jednak wspomnieć, że dotyczy to stron zapisanych w pamięci podręcznej. Korzystam z czystego WordPressa z zainstalowaną wtyczką WooCommerce. Wystarczy zbadać stronę domena.pl/moje-konto/ – gdzie cache nie działa i tam już uzyskujemy wyniki znacznie gorsze. Jest to oczywiście normalne i wspominam o tym tylko dlatego, że w reklamach nie zostało napisane że słynne 50ms dotyczy treści statycznych.”

Wspomnę jeszcze o opinii znalezionej na hostingonline.pl: “Hosting od cyber_Folks jest zdecydowanie usługą godną uwagi. Do jej zalet można zaliczyć możliwość skorzystania z 14-dniowego bezpłatnego testu i naprawdę dobrze działający panel administracyjny. Ponadto firma oferuje backup do 28 dni, autoodnawialny certyfikat Let’s Encrypt, a serwery działają na bardzo szybkich dyskach SSD NVMe. Do tego cyber_Folks wykorzystuje technologie wpływające na zwiększenie wydajności stron jak, choćby LiteSpeed oraz LSCache. “

FAQ na zakończenie

Mam jeszcze dla Ciebie krótkie podsumowanie dotyczące oferty cyber_Folks. Mam nadzieję, że będzie pomocne!

1. Jakie są plusy i minusy cyber_Folks? 

Zdecydowane plusy oferty cyber_Folks wiążą się z dużą troską o bezpieczeństwo (kopie bezpieczeństwa, WAF), licznymi udogodnieniami dla początkujących (samouczki, kreator stron czy autoinstalator) oraz aktualnymi technologiami. Na niekorzyść mogą przemawiać cena (poza okresem promocyjnym) oraz dość niejasne rozróżnienie dotyczące tego, jakie typy dysków znajdują się w poszczególnych pakietach. 

2. Jakie usługi oferuje cyber_Folks?

W ofercie cyber_Folks znajdziesz przede wszystkim hostingi (zarówno standardowe, jak i pod WordPress) oraz domeny. Możesz skorzystać także z wielu usług dodatkowych, takich jak _Stores czyli silnik do e-sprzedaży (obecnie w wersji beta), generator polityki prywatności czy narzędzie do ochrony marki.  

3. Jakie opinie ma cyber_Folks?

Hosting od cyber_Folks ma w przeważającej mierze pozytywne opinie. Oczywiście użytkownicy znajdują pewne niedociągnięcia w ofercie, jednak są one neutralizowane choćby przez bardzo dobrą obsługę klienta czy stale aktualizowane technologie. 

Jaki jest hosting od cyber_Folks? Po zapoznaniu się z tą recenzją widzisz, że to oferta stawiająca na szybkość, aktualność i bezpieczeństwo. Na pewno jest to hosting, obok którego nie powinno się przechodzić obojętnie. Oczywiście trzeba mieć przy tym na uwadze, że nie jest to rozwiązanie najtańsze na rynku. Jeżeli zatem chcesz porównać cyber_Folks z innymi rozwiązaniami – zapoznaj się z moimi pozostałymi recenzjami.

Odwiedź CyberFolks.pl ➞

Sprawdź aktualną ofertę hostingu.