Najlepszy Hosting Drupal 2024: RANKING

Drupal nie jest tak popularny jak np. WordPress czy Joomla. Jest to jednak silnik stron internetowych, który cieszy się bardzo dobrą opinią. Umożliwia on tworzenie i zarządzanie różnymi typami stron internetowych – od prostych blogów, po zaawansowane sklepy internetowe.

O popularności i uznania dla silnika Drupal świadczyć może fakt, że wiele firm hostingowych ma w ofercie pakiet dostosowany właśnie do tego silnika. Na czym polega on w praktyce? Postaram się to przedstawić w przystępny sposób.

Ranking TOP 12

Zestawienie najlepszych hostingów stron WWW. Koniecznie sprawdź nasze testy i recenzje (podlinkowane poniżej), gdzie znajdziesz szczegółowy opis oferty i testy wydajności każdego z hostingów.

 1. Zenbox.pl (od 549,00 49,00 zł / rok)
  Najlepszy hosting pod każdym względem. Fenomenalne wsparcie klienta, szybkie serwery i przejrzysty sposób rozliczeń.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Zenbox.pl.
 2. Seohost.pl (od 97,00 zł / rok)
  Bardzo szybki i bardzo tani hosting stron WWW. Serwery LiteSpeed, dyski NVMe, Redis i niskie ceny hostingu i domen.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Seohost.pl.
 3. Dhosting.pl (od 189,00 89,00 zł / rok)
  Elastyczny Web Hosting z gwarantowanymi zasobami i możliwością ich skalowania do 24 GHz CPU, 64 GB RAM i 1 TB SSD.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Dhosting.pl.
 4. HashMagnet.pl (od 199,00 zł / rok)
  Hosting stron internetowych dla nietechnicznych i początkujących z fachową pomocą w stworzeniu i utrzymaniu strony WWW.
  Zobacz recenzję, test i opinie o HashMagnet.pl.
 5. Progreso.pl (od 300,00 zł / rok)
  Sprawdzone serwery wirtualne lub nowatorski hosting hybrydowy - elastyczna usługa hostingowa premium.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Progreso.pl.
 6. CyberFolks.pl (od 249,00 99,00 zł / rok)
  Gigant rynku hostingowego z bardzo szeroką ofertą. Dobra wydajność hostingu i wysoka jakość supportu.
  Zobacz recenzję, test i opinie o CyberFolks.pl.
 7. JDM.pl (od 99,00 zł / rok)
  Premium hosting dla WordPressa. Świetny support świetnie znający WP, niewygórowane ceny i przejrzysta oferta planów hostingowych.
  Zobacz recenzję, test i opinie o JDM.pl.
 8. Hostinger.pl (od 335,88 167,88 zł / rok)
  Międzynarodowy hosting z serwerami w Europie, Azji i USA (kraje do wyboru) i dobrą ofertą przy kupnie na dłużej.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostinger.pl.
 9. MyDevil.net (od 162,60 zł / rok)
  Hosting dla osób technicznych. Poza PHP, wsparcie dla technologii Django, Ruby i Node.js. Techniczny, konkretny support.
  Zobacz recenzję, test i opinie o MyDevil.net.
 10. LH.pl (od 149,00 37,50 zł / rok)
  Jeden z liderów hostingowych w Polsce. Niewygórowane ceny, szybki hosting, dobre wsparcie i bezpieczeństwo.
  Zobacz recenzję, test i opinie o LH.pl.
 11. Hostido.pl (od 49,00 39,00 zł / rok)
  Nowy, tani hosting z szybkimi serwerami i najnowszymi technologiami (LiteSpeed, Redis, SSD NVMe, HTTP/3).
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostido.pl.
 12. AttHost.pl (od 103,25 zł / rok)
  Dobry hosting w niewygórowanej cenie z przejrzystą ofertą. Autorski panel i pakiet korzyści dla klientów firmy.
  Zobacz recenzję, test i opinie o AttHost.pl.

Możemy otrzymywać wynagrodzenie lub prowizje od hostingów przedstawionych powyżej. Każdy hosting został jednak szczegółowo przetestowany niezależnymi narzedziami – szczegóły w recenzjach.

Co to jest Drupal?

Drupal to oprogramowanie typu CMS – czyli system zarządzania treścią. W oparciu o taki sinik można stworzyć stronę, a następnie zarządzać jej treścią. Jego charakterystyczną cechą jest elastyczność. Drupal ma budowę o modułowym charakterze – dzięki temu możliwe jest dopasowywanie silnika do konkretnych oczekiwań użytkownika. 

W związku z powyższym Drupal może obsługiwać zarówno proste strony, jak i – dzięki instalacji modułów dodatkowych – zaawansowane sklepy internetowe itd. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Drupal to system, który uznawany jest za skomplikowany. Korzystają z niego raczej web-developerzy z doświadczeniem, a nie osoby chcące stworzyć prostą stronę w oparciu o szablon.

Istotną kwestią jest także duża społeczność skupiona wokół silnika Drupal. W związku z tym, w przypadku pojawienia się problemów z oprogramowaniem, można liczyć na szybkie wsparcie – także ze strony innych użytkowników. Należy także zaznaczyć, że Drupal jest uznawany za system bezpieczny. Dzięki częstym aktualizacjom potencjalne zagrożenia są szybko minimalizowane. 

Dla kogo jest hosting Drupal?

Hosting Drupal to forma pakietu, który można znaleźć w ofercie wybranych firm hostingowych. Jest to serwer, który powinien być w pełni dopasowany do wymagań silnika Drupal. Dzięki temu strona oparta na tym CMS’ie ma odpowiednie warunki do pracy – a webmaster zyskuje pewność, że wybiera pakiet, który w pełni sprosta wymaganiom jego aplikacji. Tak wygląda to w opisie usługi – jednak jak jest w rzeczywistości?

Przede wszystkim – Drupal jest kompatybilny z PHP. W związku z tym serwer musi mieć włączoną obsługę interpretera PHP oraz baz danych MySQL. Taki wymóg jest jednak spełniony przez większość firm hostingowych. 

Jednak dla zapewnienia dobrych warunków pracy dla silnika Drupal, konieczne jest także zwrócenie uwagę na kilka charakterystycznych dla tego systemu czynników. Może to wiązać się z przydziałem pamięci RAM, limitami czy zastosowanym typem dysków twardych. 

Jaki powinien być hosting Drupal?

Pamiętaj o tym, że sam fakt, że hosting jest określany jako przyjazny dla systemu Drupal, nie oznacza jeszcze, że tak jest w rzeczywistości. Nie warto opierać się na zapewnieniach hostingodawcy – znacznie lepszym rozwiązaniem jest samodzielnie przeanalizowanie parametrów danej oferty. 

Autoinstalator

Jednym z atutów, z jakimi wiąże się hosting Drupal, jest autoinstalator. Dzięki temu, gdy decydujesz się na taki pakiet, możesz liczyć na to, że CMS będzie już zainstalowany na serwerze – lub będzie dało się to zrobić za pomocą kilku kliknięć za pośrednictwem autoinstalatora.

Taka funkcja to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz zaoszczędzić trochę czasu. Oczywiście docenią ją osoby, które nie mają dużego doświadczenia w tworzeniu stron – jednak także Ci bardziej zaawansowani mogą skorzystać z rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić nieco pracy.

Kwestie limitów

W przypadku hostingu Drupal bardzo często można spotkać się z brakiem limitu dotyczącego tworzenia baz danych. To faktycznie bardzo wygodne rozwiązanie, które jest skrojone pod web-deweloperów. Dzięki temu na jednym hostingu można stworzyć jednocześnie wiele stron czy aplikacji internetowych.

Jednak dla prawidłowego działania strony opartej na silniku Drupal, bardzo istotne jest to, aby na hostingu nie funkcjonowały uciążliwe limity, które utrudniają prawidłowe działanie strony. Dotyczy to przede wszystkim limitu jednoczesnych procesów PHP. Jeżeli jest on na poziomie niższym niż 10, może się zdarzyć, że podczas większego ruchu na stronie, nie będzie ona działać prawidłowo – procesy PHP zamiast być wykonywane jednocześnie, będą “ustawiać się w kolejce”, często prowadząc do błędów.

Na pewno warto zwrócić uwagę także na limit transferu. Pamiętaj o tym, że każda wizyta na stronie, a także czynności administracyjne (takie jak pobieranie czy wysyłanie plików) zużywają transfer. Żeby uniknąć sytuacji, w której limit transferu zostanie przekroczony (a przez to strona przestanie być dostępna) – warto zadbać o pakiet, w którym nie ma takiego limitu.

Duży przydział zasobów

Budowa hostingu współdzielonego opiera się na limitach – to zrozumiałe. W końcu z jednego serwera korzysta wielu klientów i działa na nim wiele aplikacji internetowych. Podobnie jest w przypadku zasobów – zarówno procesor, jak i pamięć operacyjna jest dzielona na wielu użytkowników. Może to prowadzić do problemów w przypadku większego zainteresowania stroną. Trzeba przy tym zaznaczyć, że CMS Drupal wymaga pewnego zapasu pamięci operacyjnej dla prawidłowego działania.

Dlatego też hosting Drupal powinien zapewniać klientowi gwarantowany minimalny przydział zasobów – w odniesieniu do CPU oraz pamięci RAM. Oczywiście warto zadbać, aby przydział ten był jak najwyższy, jednak istotne jest to, aby mieć dostęp do przynajmniej 1 GHz (lub 1 rdzenia) procesora oraz 1 GB pamięci RAM.

Szybkie dyski SSD

Kolejna kwestia odnosi się do rodzaju zastosowanych dysków. Jeżeli aplikacja oparta na systemie Drupal ma działać szybko – potrzebny jest także szybki odczyt i zapis plików na serwerze. Żeby było to możliwe, niezbędne jest zastosowanie dysków opartych na nowych technologiach – np. SSD czy (jeszcze lepiej) SSD NVMe

Nowe technologie dysków – opartych na pamięci flash – są kilkanaście razy szybsze od standardowych dysków talerzowych HDD. Szybki odczyt i zapis sprawia natomiast, że aplikacja działa bez niepotrzebnych opóźnień. Zdecydowanie przyspiesza to ładowanie strony.

Silniki pamięci podręcznej

Podobnie, jak każda aplikacja oparta na PHP, Drupal może zdecydowanie skorzystać na wykorzystaniu silnika pamięci podręcznej. Dzięki nim, dane często pobierane z bazy danych mogą być przechowywane w pamięci szybkiego dostępu. Sprawia to, że serwer nie jest tak obciążony powtarzającymi się zapytaniami. Zdecydowanie przyspiesza to także ładowanie oraz obsługę strony.

Jeżeli chcesz uruchomić takie silniki pamięci podręcznej, serwer powinien obsługiwać technologie Redis lub Memcached. Upewnij się, czy hosting Drupal ma takie technologie w pakiecie. 

Cron

Cron to narzędzie, które będzie szczególnie docenione przez doświadczonych web-developerów. Służy ono do automatyzacji określonych zadań – np. wysyłania powiadomień, generowania raportów czy wykonywania kopii zapasowych.

To bardzo pomocne, w przypadku administrowania aplikacją. Narzędzie pozwala na utrzymanie porządku na serwerze, optymalizację baz danych, zapewnienie aktualizacji czy czyszczenie pamięci podręcznej. Jeżeli zależy Ci na takich funkcjonalnościach – dobrze, aby hosting Drupal udostępniał takie narzędzie.

Hosting Drupal to naprawdę interesujące rozwiązanie dla osób, które mają stronę internetową opartą na tym silniku CMS. Decydując się na taką usługę możesz liczyć, że jej parametry będą dopasowane do technologii, na której opiera się Twoja strona. Pamiętaj jednak, żeby nie sugerować się samą nazwą, ale by dokładnie sprawdzić, czy na pewno dany pakiet jest dopasowany do Twoich oczekiwań.