Tani hosting 2024: Ranking najtańszego hostingu

Hosting jest niezbędny do zamieszczenia strony internetowej w sieci. W końcu to właśnie na nim przechowywane są pliki, które są potrzebne do wyświetlenia witryny. Od jakości serwera zależy szybkość ładowania strony, jej stabilność oraz bezpieczeństwo. Na rynku jest wiele hostingów, które są mocno zróżnicowane, gdy chodzi o parametry, a co za tym idzie – także cenę. Jednak czy warto oszczędzać na hostingu? 

Tani hosting może być wystarczający dla twórców, stawiających prostą stronę, która nie generuje zbyt dużego ruchu. Niekiedy jednak nawet blogi czy sklepy internetowe ze sporym ruchem mogą być postawione na stosunkowo niedrogich serwerach. 

Widzisz zatem, że niska cena nie musi dyskwalifikować – zawsze jednak warto zatrzymać się na chwilę, aby zastanowić się, dlaczego cena danej usługi jest niska. Oferta może okazać się ograniczona, a przecież są takie parametry i funkcje, na których nie warto oszczędzać. W końcu… powszechnie wiadomo, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością usługi. 

Ranking TOP 12

 1. LH.pl (od 149,00 37,50 zł / rok)
  Jeden z liderów hostingowych w Polsce. Niewygórowane ceny, szybki hosting, dobre wsparcie i bezpieczeństwo.
  Zobacz recenzję, test i opinie o LH.pl.
 2. Hostido.pl (od 49,00 39,00 zł / rok)
  Nowy, tani hosting z szybkimi serwerami i najnowszymi technologiami (LiteSpeed, Redis, SSD NVMe, HTTP/3).
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostido.pl.
 3. Zenbox.pl (od 549,00 49,00 zł / rok)
  Najlepszy hosting pod każdym względem. Fenomenalne wsparcie klienta, szybkie serwery i przejrzysty sposób rozliczeń.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Zenbox.pl.
 4. Seohost.pl (od 67,00 zł / rok)
  Bardzo szybki i bardzo tani hosting stron WWW. Serwery LiteSpeed, dyski NVMe, Redis i niskie ceny hostingu i domen.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Seohost.pl.
 5. Dhosting.pl (od 359,00 99,80 zł / rok)
  Elastyczny Web Hosting z gwarantowanymi zasobami i możliwością ich skalowania do 24 GHz CPU, 64 GB RAM i 1 TB SSD.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Dhosting.pl.
 6. CyberFolks.pl (od 249,00 99,00 zł / rok)
  Gigant rynku hostingowego z bardzo szeroką ofertą. Dobra wydajność hostingu i wysoka jakość supportu.
  Zobacz recenzję, test i opinie o CyberFolks.pl.
 7. JDM.pl (od 99,00 zł / rok)
  Premium hosting dla WordPressa. Świetny support świetnie znający WP, niewygórowane ceny i przejrzysta oferta planów hostingowych.
  Zobacz recenzję, test i opinie o JDM.pl.
 8. AttHost.pl (od 103,25 zł / rok)
  Dobry hosting w niewygórowanej cenie z przejrzystą ofertą. Autorski panel i pakiet korzyści dla klientów firmy.
  Zobacz recenzję, test i opinie o AttHost.pl.
 9. MyDevil.net (od 162,60 zł / rok)
  Hosting dla osób technicznych. Poza PHP, wsparcie dla technologii Django, Ruby i Node.js. Techniczny, konkretny support.
  Zobacz recenzję, test i opinie o MyDevil.net.
 10. Hostinger.pl (od 335,88 167,88 zł / rok)
  Międzynarodowy hosting z serwerami w Europie, Azji i USA (kraje do wyboru) i dobrą ofertą przy kupnie na dłużej.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostinger.pl.
 11. HashMagnet.pl (od 199,00 zł / rok)
  Hosting stron internetowych dla nietechnicznych i początkujących z fachową pomocą w stworzeniu i utrzymaniu strony WWW.
  Zobacz recenzję, test i opinie o HashMagnet.pl.
 12. Progreso.pl (od 300,00 zł / rok)
  Sprawdzone serwery wirtualne lub nowatorski hosting hybrydowy - elastyczna usługa hostingowa premium.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Progreso.pl.

Możemy otrzymywać wynagrodzenie lub prowizje od hostingów przedstawionych powyżej. Każdy hosting został jednak szczegółowo przetestowany niezależnymi narzedziami – szczegóły w recenzjach.

Dlaczego hosting może być tani?

Co to znaczy tani hosting? To oczywiście pojęcie względne. Jest to jednak usługa, która – w porównaniu do innych tego typu usług o zbliżonej powierzchni – jest tańsza o kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent. Jeżeli w jednej firmie roczny abonament wynosi 100 zł, a w innej 15 zł – to… najczęściej w tańszej ofercie tkwi haczyk.

Chciałbym raz jeszcze zaznaczyć, że niska cena wcale nie musi oznaczać, że trzeba szukać serwera gdzie indziej. 🙂 Na pewno natomiast należy zachować szczególną ostrożność. W szczególności trzeba przyjrzeć się poniższym czynnikom.

Kopie zapasowe

Kopie zapasowe to podstawa bezpieczeństwa dla strony internetowej. Wystarczy awaria serwera, cyberatak czy po prostu przypadkowa pomyłka przy aktualizacji strony, aby stracić wszystkie dane. Gdy masz kopię zapasową – wystarczy kilka kliknięć, aby przywrócić utracone dane.

Backup powinien być robiony co najmniej raz na dobę, aby w razie awarii jak najszybciej można było przywrócić utracone dane. Dobra firma hostingowa powinna zadbać o regularne wykonywanie kopii zapasowej. Ponadto backupy powinny być przechowywane przez okres przynajmniej 7 dni – żeby zapewnić sobie pewien margines bezpieczeństwa.

Gdy trafisz na tani hosting, upewnij się, że dostawca usługi oferuje wykonywanie tego typu kopii bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku będzie trzeba wykonywać je ręcznie (co jest dość czasochłonne).

Certyfikat SSL

SSL odpowiada za weryfikację strony w przeglądarce użytkownika oraz umożliwia nawiązanie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Protokół zapobiega przechwytywaniu informacji przez osoby trzecie, a także naruszeniu ich integralności. 

Warto mieć na uwadze, że internauci mają większe zaufanie do stron zabezpieczonych certyfikatem SSL. Przeglądarki traktują strony bez SSL jako niebezpieczne i informują o tym użytkowników. Dla wielu odwiedzających przekreślona kłódka jest sygnałem, że należy zachować szczególną ostrożność. Co więcej – brak certyfikatu SSL ma także negatywny wpływ na widoczność w wynikach wyszukiwania w Google

Certyfikat SSL w wielu ofertach hostingowych jest zupełnie darmowy. Oznacza to, że nie trzeba go dodatkowo kupować i opłacać, a otrzymuje się go wraz z miejscem na serwerze – trzeba go tylko aktywować. Jeżeli jednak decydujesz się na zakup taniego hostingu, najprawdopodobniej nie będzie on oferował takiego rozwiązania za darmo. W związku z czym – w praktyce wybór ten będzie generował dla Ciebie dodatkowe koszty.

Wygórowane limity

Limity są naturalnym czynnikiem w każdym hostingu współdzielonym. To właśnie dzięki nim możliwe jest korzystanie z jednego serwera przez wielu klientów. Gdyby nie tego typu nakładane odgórnie ograniczenia, aplikacja internetowa jednego z klientów mogłaby zdominować zasoby serwera, uniemożliwiając innym poprawne funkcjonowanie.

Problem pojawia się wtedy, gdy limity te są zbyt uciążliwe. W niektórych sytuacjach mogą doprowadzić do niemożliwości normalnego funkcjonowania strony. W szczególności przyjrzyj się:

 • limitom HTTP – jeżeli limit ten będzie zbyt wyśrubowany, nawiązywanie połączeń przez nowych użytkowników automatycznie doprowadzi do zerwania połączenia u innych użytkowników. Warto zadbać, aby limit ten wynosił przynajmniej 1000;
 • jednoczesne procesy PHP – język PHP służy do pobierania danych z bazy danych w celu ich wyświetlenia na stronie internetowej. Jeżeli limit będzie zbyt uciążliwy, w obliczu dużego zainteresowania stroną, może ona działać zbyt powolnie, a niekiedy nawet generować błędy. Co możesz zrobić? Zadbaj o to, aby limit ten nie był niższy niż 10;
 • transfer – nie można zapominać także o limicie transferu. Transfer jest zużywany za każdym razem, gdy ktoś uruchomi Twoją stronę internetowa. Jest także wykorzystywany wtedy, gdy pobierasz lub wgrywasz pliki na serwer. Jeżeli limit transferu zostanie przekroczony – doprowadzi to do tego, że usługa zostanie wstrzymana do czasu… wykupienia dodatkowego transferu. 

Aktualność technologiczna

Dla poprawnego działania strony niezwykle istotna jest aktualność technologiczna. Jeżeli zdecydujesz się na tani hosting, może to oznaczać, że technologie wykorzystywane przez serwer są – mówiąc eufemistycznie – nieaktualne. Co to za czynniki i jakie mogą mieć konsekwencje?

Przede wszystkim może to być:

 • dysk twardy starej generacji – istnieje duża szansa, że tani serwer korzysta ze starych dysków talerzowych typu HDD, które są kilkanaście razy wolniejsze od dysków SSD (które obecnie stają się standardem). Oczekiwanie na odczyt plików zdecydowanie wydłuży czas ładowania strony;
 • nieaktualne PHP – hosting powinien korzystać z najnowszych wersji PHP. Język ten jest często aktualizowany – a każda aktualizacja wprowadza poprawki dotyczące szybkości działania oraz bezpieczeństwa. Ponadto w aktualizacjach pojawiają się nowe rozwiązania, które zapewniają większą stabilność działania czy zmniejszają obciążenie serwera. Upewnij się, że serwer korzysta z najbardziej aktualnej wersji PHP;
 • brak nowych technologii – trzeba pamiętać także o tym, że w przypadku taniego hostingu najczęściej nie będziesz mieć dostępu do niezwykle użytecznych rozwiązań, takich jak np. obsługa silników pamięci podręcznej (Redis lub Memcached) czy oprogramowanie LiteSpeed. Tego typu rozwiązania są w stanie zdecydowanie zwiększyć wydajność strony, a jednocześnie znacznie zmniejszyć obciążenie serwera.

Promocje i darmowe oferty – na co uważać?

Dostawcy usług hostingowych często przygotowują ofertę w ten sposób, że łatwo można dać złapać się na haczyk. Czego się wystrzegać?

Promocje

Często można spotkać oferty hostingu z bardzo dużą zniżką. Promocja może obejmować np. pierwsze 3 miesiące lub cały pierwszy okres rozliczeniowych. W następnych latach cena może wzrosnąć kilkakrotnie, co może być niemiłym zaskoczeniem.

Warto więc zwrócić na to uwagę przed wykupieniem takiej usługi. Czasami oferta okaże się bardzo korzystna, ale mogą zdarzyć się też takie, z których trzeba będzie zrezygnować niemal od razu, kiedy opłaty wzrosną. Będzie się to wiązać z koniecznością przeniesienia na inny serwer, co z kolei pociąga za sobą konieczność zaangażowania czasu i poniesienia dodatkowych kosztów.

Tanie hostingi często mają dodatkowe opłaty za usługi, które – w przypadku serwerów w standardowych cenach – pozostają darmowe. Mogą pojawić się one nawet po jakimś czasie i wygenerować niepotrzebne koszty. Takie dodatkowe opłaty mogą obejmować np. obsługę techniczną czy wykonanie backupu. Może także pojawić się nieproporcjonalnie wysoka opłata na wypadek przekroczenia limitu transferu.

Darmowy hosting

Warto wspomnieć, że poza hostingami w promocyjnych cenach dostępne są także darmowe hostingi. Trzeba przy nich jednak zachować dużą ostrożność. Korzystanie z darmowych serwerów niestety może wiązać się ze sporymi ograniczeniami i brakiem stabilności. Nie chodzi tu wyłącznie o małą przestrzeń dyskową czy korzystanie z nieaktualnych technologii.

Większość darmowych hostingów nie gwarantuje wsparcia technicznego. W związku z tym w przypadku poważniejszej awarii, będzie się pozostawionym samemu sobie. 

Poza tym trzeba mieć na względzie, że większość takich ofert zarabia za pomocą reklam, które wyświetlają się na hostowanych stronach internetowych. W konsekwencji Twoja witryna- zamiast przyciągać klientów – może ich odstraszać. 

Podsumowując – nie zawsze wybranie tańszej usługi gwarantuje oszczędność. Niektóre oferty są na pierwszy rzut oka korzystne, lecz niekoniecznie sprawdzają się dobrze w praktyce. Dlatego nie kieruj się wyłącznie ceną – ale przede wszystkim dostosowaniem ceny usługi do indywidualnych oczekiwań Twojego projektu.