Najlepszy Hosting CodeIgniter 2024: RANKING

CodeIgniter to jeden z frameworków PHP, który jest wykorzystywany do tworzenia stron internetowych i innych aplikacji. Ze względu na popularność tej technologii wśród web-developerów, wiele firm hostingowych oferuje pakiety dostosowane do tego frameworka. Na czym polegają tego typu usługi i czy faktycznie warto się nimi zainteresować?

Ranking TOP 12

Zestawienie najlepszych hostingów stron WWW. Koniecznie sprawdź nasze testy i recenzje (podlinkowane poniżej), gdzie znajdziesz szczegółowy opis oferty i testy wydajności każdego z hostingów.

 1. Zenbox.pl (od 549,00 49,00 zł / rok)
  Najlepszy hosting pod każdym względem. Fenomenalne wsparcie klienta, szybkie serwery i przejrzysty sposób rozliczeń.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Zenbox.pl.
 2. Seohost.pl (od 67,00 zł / rok)
  Bardzo szybki i bardzo tani hosting stron WWW. Serwery LiteSpeed, dyski NVMe, Redis i niskie ceny hostingu i domen.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Seohost.pl.
 3. HashMagnet.pl (od 199,00 zł / rok)
  Hosting stron internetowych dla nietechnicznych i początkujących z fachową pomocą w stworzeniu i utrzymaniu strony WWW.
  Zobacz recenzję, test i opinie o HashMagnet.pl.
 4. Progreso.pl (od 300,00 zł / rok)
  Sprawdzone serwery wirtualne lub nowatorski hosting hybrydowy - elastyczna usługa hostingowa premium.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Progreso.pl.
 5. CyberFolks.pl (od 249,00 99,00 zł / rok)
  Gigant rynku hostingowego z bardzo szeroką ofertą. Dobra wydajność hostingu i wysoka jakość supportu.
  Zobacz recenzję, test i opinie o CyberFolks.pl.
 6. Dhosting.pl (od 359,00 99,80 zł / rok)
  Elastyczny Web Hosting z gwarantowanymi zasobami i możliwością ich skalowania do 24 GHz CPU, 64 GB RAM i 1 TB SSD.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Dhosting.pl.
 7. JDM.pl (od 99,00 zł / rok)
  Premium hosting dla WordPressa. Świetny support świetnie znający WP, niewygórowane ceny i przejrzysta oferta planów hostingowych.
  Zobacz recenzję, test i opinie o JDM.pl.
 8. Hostinger.pl (od 335,88 167,88 zł / rok)
  Międzynarodowy hosting z serwerami w Europie, Azji i USA (kraje do wyboru) i dobrą ofertą przy kupnie na dłużej.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostinger.pl.
 9. MyDevil.net (od 162,60 zł / rok)
  Hosting dla osób technicznych. Poza PHP, wsparcie dla technologii Django, Ruby i Node.js. Techniczny, konkretny support.
  Zobacz recenzję, test i opinie o MyDevil.net.
 10. LH.pl (od 149,00 37,50 zł / rok)
  Jeden z liderów hostingowych w Polsce. Niewygórowane ceny, szybki hosting, dobre wsparcie i bezpieczeństwo.
  Zobacz recenzję, test i opinie o LH.pl.
 11. AttHost.pl (od 103,25 zł / rok)
  Dobry hosting w niewygórowanej cenie z przejrzystą ofertą. Autorski panel i pakiet korzyści dla klientów firmy.
  Zobacz recenzję, test i opinie o AttHost.pl.
 12. Hostido.pl (od 49,00 39,00 zł / rok)
  Nowy, tani hosting z szybkimi serwerami i najnowszymi technologiami (LiteSpeed, Redis, SSD NVMe, HTTP/3).
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostido.pl.

Możemy otrzymywać wynagrodzenie lub prowizje od hostingów przedstawionych powyżej. Każdy hosting został jednak szczegółowo przetestowany niezależnymi narzedziami – szczegóły w recenzjach.

CodeIgniter – co to takiego?

Frameworki PHP to technologie, które stanowią trzon wielu aplikacji. Wprawdzie nie są one systemami CMS, które umożliwiają stworzenie strony na podstawie gotowego szablonu, to jednak oferują web-developerowi szkielet, na podstawie którego stronę można zaprogramować znacznie szybciej z wykorzystaniem już istniejące modułów.

Tak samo jest w przypadku CodeIgniter. Ten ceniony framework wykorzystuje model MVC (Model View Controller) do tworzenia aplikacji. Jego modułowa struktura i szybkie działanie sprawiają, że tworzenie strony w tej technologii jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż programowanie jej od zera. Wszystko to sprawia, że CodeIgniter jest częstym wyborem programistów, którzy chcą zaprogramować dynamiczną stronę internetową.

Komu potrzebny jest hosting CodeIgniter?

Hosting CodeIgniter to usługa oferowana przez wybrane firmy hostingowe. Przedstawiana jest jako serwer idealnie dopasowany do wymagań tego konkretnego frameworka. Czy jednak faktycznie w przypadku takiej technologii można mówić o szczególnych wymaganiach?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że CodeIgniter to framework PHP. Zatem do jego prawidłowego działania niezbędne są przede wszystkim: interpreter PHP oraz obsługa baz danych (MySQL) na serwerze. Prawda jest jednak taka, że takim wymaganiom sprosta zdecydowana większość hostingów.

Dla prawidłowego działania stron i aplikacji stworzonych w oparciu o framework CodeIgniter konieczne jest jednak to, aby serwer działał szybko, był odpowiednio zabezpieczony oraz nie narzucał na poszczególnych użytkowników zbyt wygórowanych limitów.

Hosting CodeIgniter – na czym polega?

By aplikacja stworzona w oparciu o CodeIgniter była w stanie działać sprawnie, trzeba zadbać o to, aby serwer miał parametry na odpowiednio wysokim poziomie. Które z nich są najbardziej istotne? Poznasz je poniżej.

Autoinstalator

Wprawdzie istnienie autoinstalatora nie jest najważniejsze dla poprawnego działania frameworka CodeIgniter, to jednak może to być zdecydowana oszczędność czasu dla każdego webmastera. Dzięki tej funkcji zainstalowanie aplikacji na serwerze odbywa się poprzez kilka kliknięć. To oszczędność czasu i wygoda w jednym. Jest to też jeden z głównych czynników, które są eksponowane przez firmy hostingowe, które oferują hosting CodeIgniter.

Najnowsze technologie

W przypadku każdego frameworka PHP – także CodeIgniter – niezwykle istotne jest to, aby serwer stale aktualizował język PHP oraz aby obsługiwał najbardziej aktualny format baz danych MySQL. Regularne aktualizacje oraz możliwość wyboru wersji danej technologii to funkcje, dzięki którym można testować aplikacje i sprawdzać ich kompatybilność. Pamiętaj, że jeżeli serwer nie obsługuje najnowszych wersji języka PHP – może się to odbić na szybkości działania i bezpieczeństwie Twojej aplikacji.

To jednak nie wszystko. Dla działania strony internetowej stworzonej na frameworku CodeIgniter bardzo ważne są także silniki pamięci podręcznej (np. Redis lub Memcached). Dzięki nim dane często wykorzystywane do uruchomienia strony internetowej są przechowywane w pamięci szybkiego dostępu. Zdecydowanie przyspiesza to działanie strony, ponieważ serwer nie musi każdorazowo angażować interpretera do pobrania danych z bazy danych MySQL w celu wyświetlenia strony.

Limity i przydział zasobów

Hosting opiera się na współdzieleniu zasobów serwera. Dzięki temu z jednej maszyny może korzystać wielu klientów – co oznacza równoległe działanie dziesiątek, jeżeli nie setek, stron czy innych aplikacji internetowych. W tym celu na każdego z klientów nakłada się różnego rodzaju limity, dzięki którym zasoby serwera nie są zdominowane przez jednego z nich

Taka sytuacja jest zupełnie normalna – jeżeli ktoś oczekuje rozwiązania pozbawionego jakichkolwiek limitów, trzeba decydować się na kilka razy droższe rozwiązanie, jakim jest serwer dedykowany. Problem jednak pojawia się w sytuacji, gdy nałożone limity sprawiają, że aplikacja nie ma dostępu do wystarczających zasobów, aby mogła prawidłowo funkcjonować. 

Dla poprawnego działania aplikacji stworzonych w CodeIgniter istotne będą przede wszystkim:

 • wysoki limit jednoczesnych procesów PHP – nie powinien być niższy niż 10. W przeciwnym wypadku strona może działać wolno podczas wzmożonego zainteresowania
 • wysoki limit jednoczesnych połączeń HTTP – nie powinien być niższy niż 1000. Jeżeli ograniczenie to będzie zbyt uciążliwe, połączenia odwiedzających mogą być zrywane (szczególnie w przypadku strony internetowej cieszącej się dużą popularnością)
 • brak limitu transferu – taki limit może prowadzić do zablokowania usługi dla klienta, gdy limit zostanie przekroczony. Oznaczałoby to brak dostępności strony dla odwiedzającego do momentu wykupienia dodatkowego transferu przez klienta
 • zagwarantowany minimalny przydział zasobów – dotyczy to przede wszystkim procesora oraz pamięci RAM. Najlepiej, aby klient miał zapewniony min. 1 GHz (lub 1 rdzeń) oraz 1 GB pamięci operacyjnej na jednego klienta.

Dyski SSD

Na serwerze przechowywane są dane potrzebne do wyświetlenia strony internetowej. Bardzo istotna jest jednak nie tylko pojemność dysków serwerowych, ale także ich rodzaj. Dyski talerzowe starego typu są już uznawane za przestarzałe – ich wolne działanie może prowadzić do ograniczenia wydajności aplikacji.

Dlatego też warto decydować się na hosting SSD lub NVMe. W takich sytuacjach serwer jest oparty na nowoczesnych nośnikach wykorzystujących pamięć flash. Tego typu nośniki są nawet kilkanaście razy szybsze od standardowych dysków HDD. Szybki dostęp do plików przekłada się na szybsze działanie aplikacji.

Dostęp SSH

Hostingi – mimo swoich wielu ograniczeń – mogą oferować dostęp SSH. Dzięki takiej funkcji, wiele procesów związanych z administracją serwerem czy zarządzaniem plikami można wykonać za pośrednictwem wiersza poleceń

To rozwiązanie jest cenione przez webmasterów, ponieważ obsługa hostingu w ten sposób wiąże się z dużą oszczędnością czasu oraz możliwością automatyzacji szeregu procesów. Wprawdzie dostęp root w przypadku hostingu współdzielonego nie jest możliwy, to i tak sam dostęp SSH może być bardzo istotnym udogodnieniem dla webmasterów. 

Bezpieczeństwo

Publikowanie aplikacji internetowej w sieci wymaga od webmastera zatroszczenia się o kwestie związane z bezpieczeństwem. Dobry hosting CodeIgniter powinien oferować rozwiązania, które chronią stronę przed atakami oraz zapewniają odwiedzającemu poczucie bezpieczeństwa.

Takie rozwiązania to m.in.:

 • ochrona anty-DDoS – tego typu cyberataki prowadzą do sparaliżowania zasobów serwera przez wysyłanie bardzo dużej liczby zapytań do serwera jednocześnie. Hosting może jednak oferować aplikację monitorującą i blokującą tego typu zapytania
 • WAF – zapora przed cyberatakami także opiera się na monitorowaniu zapytań do serwera w poszukiwaniu niebezpiecznie wyglądających zachowań. Dzięki takiej aplikacji, może dojść do wychwycenia i zablokowania cyberataku
 • bezpłatny SSL – by możliwe było nawiązanie bezpiecznego (szyfrowanego) połączenia przy użyciu protokołu HTTPS, strona musi mieć zainstalowany certyfikat bezpieczeństwa. Takie certyfikaty mogą być darmowe – jednak, żeby tak było, serwer musi oferować obsługę np. Let’s Encrypt. Takie rozwiązanie to sposób na spore oszczędności – przy zachowaniu pełnej funkcjonalności certyfikatu bezpieczeństwa.

Obsługa techniczna i wysoki uptime

Bardzo istotne jest wsparcie techniczne ze strony serwera. Jeżeli jest ono dostępne w modelu 24/7, może to pozwolić na szybkie pozbycie się awarii czy np. przywrócenie kopii bezpieczeństwa.

Oprócz tego konieczne jest upewnienie się, czy dany hosting ma wysoki uptime – czyli wyrażany w procentach poziom dostępności danej usługi. Jeśli serwer ma zapewniony uptime na poziomie 99,9%, oznacza to, że serwer może być niedostępny przez ok. 45 minut w skali miesiąca. 

Jeżeli w Twojej umowie znajduje się SLA (service-level agreement), czyli pisemne zobowiązanie do dostarczania usługi na określonym poziomie, częstsza niż określona niedostępność usługi może być podstawą do dochodzenia roszczeń od firmy hostingowej.

Czy hosting CodeIgniter różni się znacząco od dobrego hostingu PHP? Tak naprawdę – nie. Jeżeli chcesz, aby strona stworzona w oparciu o ten framework miała odpowiednie warunki do pracy, zadbaj o to, aby podczas analizy oferty hostingowej skupić się na czynnikach przytoczonych w tym artykule. Dzięki temu wybierzesz serwer dopasowany do Twojej aplikacji, niezależnie od tego, czy hosting jest reklamowany jako przeznaczony do frameworka CodeIgniter.