Decydując się na zakup hostingu dostajesz do dyspozycji wydzieloną część serwera – zasoby współdzielonego przez kilku użytkowników. Jednak nie wszystkim odpowiadają takie limity i ograniczenia. Gdy priorytetem jest np. możliwość indywidualnej konfiguracji oraz posiadanie “maszyny”, która należy wyłącznie do Ciebie, warto skorzystać z możliwości, jakie dają serwery dedykowane.
Serwer dedykowany to dobre rozwiązanie dla wymagających klientów. Sprawdzi się dla zaawansowanych aplikacji internetowych, e-sklepów czy nawet serwisów streamingowych. Jest to jednak opcja przeznaczona dla profesjonalnych użytkowników mających wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Poznaj, z jakimi kwestiami wiąże się taka usługa.
Ranking TOP 2
- CyberFolks.pl (od 199,00 zł / mies.)
Serwery Intel, 8-64 GB RAM, dyski HDD, SSD i SSD NVMe, Data Center w Polsce.- Thecamels.org (od 379,00 zł / mies.)
Serwery AMD Ryzen, Intel Xeon i Storage NAS. 64-128 GB RAM, dyski HDD, SSD i NVMe.
Czym jest serwer, a czym hosting?
Serwer to najprościej mówiąc komputer, na którym przechowuje się pliki udostępniane w sieci. Klient wykupując serwer u usługodawcy ma do niego pełny dostęp zdalnie. Choć nie musi mieć własnej serwerowni – to de facto taki komputer jest przeznaczony wyłącznie dla niego.
Dla zdecydowanej większości właścicieli stron internetowych pierwszym wyborem jest hosting współdzielony, który w wielu przypadkach jest w zupełności wystarczającym rozwiązaniem. W takiej sytuacji jeden serwer jest dzielony na wielu klientów. Ma to swoje zalety – to rozwiązanie tańsze, które nie wymaga zaawansowanej administracji. Z drugiej jednak strony ograniczenia, z którymi wiąże się usługa współdzielona nie usatysfakcjonują każdego klienta. Dlaczego?
Otóż np. jeśli ruch na witrynie będzie wzmożony to zasoby serwera będą mocno eksploatowane. W takiej sytuacji wydajność usługi może znacząco spadać. Jest to bardzo niekorzystne przede wszystkim dla witryn cieszących się dużą popularnością.
W związku z tym można – w dużym uproszczeniu – stwierdzić, że serwer dedykowany przeznaczony jest dla osób, które doszły do pewnego momentu w rozwoju swojej działalności i potrzebują bardziej zaawansowanego rozwiązania.
Co to jest serwer dedykowany?
Wybrane firmy hostingowe oferują usługobiorcą możliwość korzystania z serwera dedykowanego przeznaczonego dla jednego klienta. Komputer pozostaje w serwerowni usługodawcy, gdzie zapewnione są warunki odpowiednie do przechowywania urządzeń. Takie komputery są też chronione przed osobami z zewnątrz.
Decydując się na serwer dedykowany masz możliwość samodzielnego wybrania komponentów komputera takich jak: pamięć RAM czy procesor. Masz też możliwość wyboru systemu operacyjnego i oprogramowania. Dodatkowo serwer można udoskonalać w zależności od indywidualnych potrzeb. Zapewnia to dużą swobodę działania i daje możliwość ciągłego rozwoju.
Podczas wykupywania serwera dedykowanego możesz zdecydować się na wybór konkretnego urządzenia, które usługodawca przygotował do konkretnych zastosowań (np. do streamingu). Jeśli Twoje oczekiwania co do serwera różnią się od oferty firmy, to możesz także złożyć indywidualne zamówienie, w pełni dostosowane do Twoich oczekiwań.
Serwery dedykowane z administracją czy samodzielne zarządzanie?
Klienci zaawansowani mogą wybrać ofertę, w której administracją zajmują się samodzielnie, a firma odpowiada tylko za udostępnianie serwera. Samodzielne zarządzanie administracją serwera wymaga fachowej wiedzy. Należy samodzielnie skonfigurować urządzenie oraz stale utrzymywać nadzór nad aktualizacjami, bezpieczeństwem i całą administracją. Jeżeli masz wiedzę i doświadczenie – możesz zarządzać serwerem samodzielnie. Możesz też na własną rękę zatrudnić pracownika, który zajmie się tym profesjonalnie.
Jednak decydując się na serwer dedykowany w niektórych firmach możesz zamówić usługę w pakiecie z zarządzaniem. Administracja zajmuje się serwerem nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Specjaliści najczęściej są do Twojej dyspozycji w każdym dniu tygodnia przez całą dobę. Zajmują się konfiguracją, aktualizowaniem serwera, dbają o bezpieczeństwo, regularnie wykonują kopię danych i kontrolują czy komputer odpowiednio działa. Oczywiście w przypadku jakiejkolwiek awarii, to właśnie w ich gestii leży jak najszybsze pozbycie się problemu.
Czy warto zdecydować się na serwer dedykowany?
Serwery dedykowane są przeznaczone dla osób, którym nie wystarcza standardowa oferta hostingowa. Jednak jakie konkretne korzyści za tym przemawiają?
Brak współdzielenia serwera
Serwery współdzielone mogą mieć różne ograniczenia, dotyczące liczby domen, baz danych, plików na serwerze, transferu, wysyłanych dziennie wiadomości e-mail, liczby kont FTP czy maksymalnego obciążenia procesora i pamięci RAM. Z kolei serwer dedykowany gwarantuje brak ograniczeń wywołanych działaniami innych klientów. Dodatkowo możesz postawić na dokładnie takie parametry, jakie są najważniejsze dla Twojej strony czy aplikacji.
Brak limitów
Jeśli Twoja aplikacja wymaga wysokiej mocy obliczeniowej procesora lub gdy chcesz mieć wpływ na wybór oprogramowania to serwer dedykowany jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. To rozwiązanie niezależne zarówno od innych klientów, jak i od ograniczeń nakładanych przez firmę hostingową.
Serwer bez konieczności posiadania serwerowni
Wybierając serwer dedykowany nie musisz organizować dla niego miejsca np. w swoim biurze. Jest on utrzymywany w serwerowni, zarządzanej przez firmę zewnętrzną. Takie pomieszczenia zapewniają im optymalną temperaturę, wentylację oraz wilgotność powietrza. Dodatkowo chronią urządzenia przed osobami fizycznymi z zewnątrz.
Co bardzo istotne – jeżeli zrezygnujesz kiedyś z takiego serwera, to nie musisz martwić się co zrobić z nieużywaną maszyną. Po prostu przestaniesz go wynajmować od firmy zewnętrznej.
O czym jeszcze pamiętać przy wyborze serwera?
Wybór serwera nie ogranicza się do wskazania parametrów komputera, który będzie się wynajmować. Warto pamiętać także o kilku istotnych kwestiach, które mogą mieć istotny wpływ na poziom zadowolenia z takiej usługi.
Lokalizacja serwera
Serwerownia powinna być zlokalizowana w kraju, w którym są Twoi klienci lub osoby odwiedzające stronę internetową. Odległość między przeglądarką użytkownika a lokalizacją serwera ma bowiem wpływ na czas jego reakcji. Jeżeli masz klientów w Polsce – najlepiej, aby taki serwer także znajdował się w naszym kraju. W przeciwnym wypadku czas reakcji serwera może wydłużać się o od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milisekund.
Prędkość łącza
Podczas wyboru serwera dedykowanego koniecznie przyjrzyj się, jakim łączem dysponuje firma. Nawet najlepszy serwer może bowiem nie rozwinąć w pełni swoich skrzydeł, jeżeli będzie ograniczony przez zbyt słabe łącze internetowe.
Czas reakcji administracji
Gdy decydujesz się na serwer dedykowany wraz z usługą administracji, koniecznie przyjrzyj się, jakie są gwarantowane czasy reakcji ze strony firmy. Pamiętaj, że niekiedy szybki czas reakcji może wymagać dodatkowych kosztów. W niektórych przypadkach firma pozostawia sobie nawet kilka godzin na reakcję, podczas gdy w innych usługach przewidywany czas reakcji może wynieść zaledwie pół godziny.
Widzisz, że serwer dedykowany to naprawdę interesujące rozwiązanie. Warto jednak mierzyć siły na zamiary i faktycznie dostosować usługę do swoich oczekiwań. Jeżeli zakładasz bloga lub zastanawiasz się nad rozpoczęciem sprzedaży na małą skalę – wówczas zakup serwera dedykowanego byłby zdecydowaną przesadą. Gdy jednak wiesz, że hosting współdzielony to dla Ciebie za mało – zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się serwerom dedykowanym.