Najlepszy Hosting PHP 2024: RANKING

Strony oparte na PHP wymagają, aby na serwerze była możliwa obsługa interpretera PHP oraz baz danych MySQL. Takie technologie udostępniane są przez większość firm hostingowych. Jednak w niektórych ofertach można znaleźć także odrębne usługi przedstawiane jako hosting PHP. Co to takiego?

Hosting PHP to usługa oparta na serwerze o parametrach dopasowanych do dynamicznych stron internetowych, sklepów internetowych, blogów itd. Czym się charakteryzuje taka oferta i kiedy warto się nią zainteresować? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Ranking TOP 12

Zestawienie najlepszych hostingów stron WWW. Koniecznie sprawdź nasze testy i recenzje (podlinkowane poniżej), gdzie znajdziesz szczegółowy opis oferty i testy wydajności każdego z hostingów.

 1. Zenbox.pl (od 549,00 49,00 zł / rok)
  Najlepszy hosting pod każdym względem. Fenomenalne wsparcie klienta, szybkie serwery i przejrzysty sposób rozliczeń.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Zenbox.pl.
 2. Seohost.pl (od 67,00 zł / rok)
  Bardzo szybki i bardzo tani hosting stron WWW. Serwery LiteSpeed, dyski NVMe, Redis i niskie ceny hostingu i domen.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Seohost.pl.
 3. HashMagnet.pl (od 199,00 zł / rok)
  Hosting stron internetowych dla nietechnicznych i początkujących z fachową pomocą w stworzeniu i utrzymaniu strony WWW.
  Zobacz recenzję, test i opinie o HashMagnet.pl.
 4. Progreso.pl (od 300,00 zł / rok)
  Sprawdzone serwery wirtualne lub nowatorski hosting hybrydowy - elastyczna usługa hostingowa premium.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Progreso.pl.
 5. CyberFolks.pl (od 249,00 99,00 zł / rok)
  Gigant rynku hostingowego z bardzo szeroką ofertą. Dobra wydajność hostingu i wysoka jakość supportu.
  Zobacz recenzję, test i opinie o CyberFolks.pl.
 6. Dhosting.pl (od 359,00 99,80 zł / rok)
  Elastyczny Web Hosting z gwarantowanymi zasobami i możliwością ich skalowania do 24 GHz CPU, 64 GB RAM i 1 TB SSD.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Dhosting.pl.
 7. JDM.pl (od 99,00 zł / rok)
  Premium hosting dla WordPressa. Świetny support świetnie znający WP, niewygórowane ceny i przejrzysta oferta planów hostingowych.
  Zobacz recenzję, test i opinie o JDM.pl.
 8. Hostinger.pl (od 335,88 167,88 zł / rok)
  Międzynarodowy hosting z serwerami w Europie, Azji i USA (kraje do wyboru) i dobrą ofertą przy kupnie na dłużej.
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostinger.pl.
 9. MyDevil.net (od 162,60 zł / rok)
  Hosting dla osób technicznych. Poza PHP, wsparcie dla technologii Django, Ruby i Node.js. Techniczny, konkretny support.
  Zobacz recenzję, test i opinie o MyDevil.net.
 10. LH.pl (od 149,00 37,50 zł / rok)
  Jeden z liderów hostingowych w Polsce. Niewygórowane ceny, szybki hosting, dobre wsparcie i bezpieczeństwo.
  Zobacz recenzję, test i opinie o LH.pl.
 11. AttHost.pl (od 103,25 zł / rok)
  Dobry hosting w niewygórowanej cenie z przejrzystą ofertą. Autorski panel i pakiet korzyści dla klientów firmy.
  Zobacz recenzję, test i opinie o AttHost.pl.
 12. Hostido.pl (od 49,00 39,00 zł / rok)
  Nowy, tani hosting z szybkimi serwerami i najnowszymi technologiami (LiteSpeed, Redis, SSD NVMe, HTTP/3).
  Zobacz recenzję, test i opinie o Hostido.pl.

Możemy otrzymywać wynagrodzenie lub prowizje od hostingów przedstawionych powyżej. Każdy hosting został jednak szczegółowo przetestowany niezależnymi narzedziami – szczegóły w recenzjach.

PHP – czym jest?

PHP to popularny język programowania, który swoje zastosowanie znajduje m.in. podczas tworzenia stron internetowych. Przy jego użyciu pisze się skrypty, które – w najprostszych słowach – określają, jakie dane muszą zostać pobrane z bazy danych MySQL, aby strona internetowa mogła się uruchomić. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie zawartości witryny w czasie rzeczywistym.

Na stronie stworzonej w oparciu o PHP, kod wykonywany jest na serwerze. Do przeglądarki odwiedzającego wysyłany jest już “przetworzony” wynik – czyli strona internetowa. Dzięki takiej technologii możliwe są dynamiczne interakcje pomiędzy odwiedzającym a stroną. 

Co to jest hosting PHP?

Jako że język PHP jest wykorzystywany podczas tworzenia stron internetowych czy aplikacji internetowych, nie powinno dziwić, że firmy hostingowe oferują usługę dostosowaną do tego języka. Taka oferta powinna zapewniać odpowiednie warunki do jak najbardziej optymalnego działania tej technologii.

Hosting PHP powinien sprostać wymaganiom, jakie stawiane są aplikacjom napisanym w tym języku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mogą to być zarówno strony stworzone w oparciu o autorskie CMS’y, jak i witryny stworzone na niezwykle popularnych silnikach typu WordPress, Joomla czy Drupal. 

Czy oznacza to, że gdy chcesz uruchomić taką stronę, jedynym rozwiązaniem jest właśnie hosting PHP? Niekoniecznie. Pamiętaj o tym, że to przede wszystkim kwestia nazewnictwa. Wcale nie oznacza to, że wyłącznie hostingi PHP mają zainstalowany interpreter PHP i obsługują systemy zarządzania bazami danych MySQL. Taka funkcjonalność jest – jak już wcześniej wspomniałem – dostępna w zdecydowanej większości pakietów hostingowych.

Co zatem przesądza o tym, że dana usługa może być uznana za hosting PHP? To przede wszystkim aktualność języka oraz wykorzystanie technologii, które faktycznie mogą odciążyć serwer – a w szczególności interpreter PHP – podczas obsługi aplikacji internetowych.

Czym powinien charakteryzować się dobry hosting PHP?

Hosting PHP to nazwa stosowana przez firmy hostingowe na usługę, która jest szczególnie dostosowana do aplikacji napisanych z wykorzystaniem tego języka. Jednak to, jakie parametry ma dany serwer zależą od konkretnej firmy hostingowej. Żeby być zadowolonym z oferty – należy przede wszystkim upewnić się, że dany hosting jest dopasowany do Twojego konkretnego projektu.

Aktualność technologii

Język PHP jest na bieżąco aktualizowany. Każda nowa wersja jest wspierana przez okres ok. 2 lat. Następnie publikowane są już tylko podstawowe łatki bezpieczeństwa. Można zatem określić, że cykl życia PHP trwa ok. 3 lata od momentu wypuszczenia nowej wersji.

Każda nowa wersja wprowadza rozmaite usprawnienia, które polepszają szybkość i bezpieczeństwo języka – a tym samym także i aplikacji opartej na tej technologii. Korzystanie z nieaktualnych wersji PHP może narażać stronę na cyberataki. To jednak nie wszystko. Działając na nieaktualnej technologii możesz także doprowadzić do sytuacji, w której strona będzie po prostu działać wolniej (a niekiedy także i z błędami).

Zatem jednym z bardziej istotnych elementów podczas wyboru hostingu PHP jest aktualność technologii. Pamiętaj, że dotyczy to nie tylko samego PHP, ale także MySQL – czyli języka wykorzystywanego przy tworzeniu baz danych, w których przechowywane są informacje niezbędne do wyświetlenia strony.

Co więcej – bardzo przydatnym rozwiązaniem może być także możliwość przełączania pomiędzy wersjami językowymi. Taka funkcja przyda się np. podczas testowania pluginów czy widgetów. 

Silniki pamięci podręcznej

Uruchomienie strony internetowej wymaga wysłania zapytania przez interpreter PHP do bazy danych. Następnie pobierane są dane niezbędne do wyświetlenia strony internetowej. To oczywiście obciąża sam serwer. W jaki sposób można to przyspieszyć?

Silniki pamięci podręcznej to technologie, które w znaczący sposób zmniejszają obciążenie serwera, a jednocześnie przyspieszają działanie aplikacji opartych na PHP. Tego typu rozwiązania to np. Redis i Memcached. Dzięki nim, dane często wykorzystywane przez serwer przechowywane są w pamięci szybkiego dostępu. W związku z tym nie ma konieczności, aby serwer każdorazowo łączył się z bazą danych w celu pobrania potrzebnych danych. 

Dobrze jest więc zadbać o to, aby serwer PHP obsługiwał silniki pamięci podręcznej. Jeżeli Twoja aplikacja ma być oparta na tej technologii, zdecydowanie przyspieszy to jej działanie.

Rozsądne limity

Hostingi współdzielone z samej swojej natury opierają się na istnieniu różnego rodzaju limitów. W przeciwnym wypadku aplikacja jednego klienta mogłaby zużywać zasoby serwera, tym samym uniemożliwiając pracę innym klientom. W związku z tym na każde z kont nakłada się limity dotyczące wykorzystywania zasobów.

Bardzo istotne jest jednak to, aby limity te nie były uciążliwe. W przypadku hostingu PHP szczególnie istotne są:

 • limity transferu – każde uruchomienie strony przez użytkownika, a także każde wgranie lub pobranie pliku z serwera zużywa transfer. Jeżeli limit zostanie wyczerpany, usługa zostanie zablokowana do momentu wykupienia dodatkowego pakietu transferu. Dlatego też warto wybierać takie serwery, które nie nakładają na klientów takiego ograniczenia;
 • limity jednoczesnych procesów PHP – czyli ograniczenie dotyczące dostępu do interpretera PHP. Jeżeli Twoja strona (lub strony) jest oparta na tym języku, zadbaj o to, aby hosting przydzielał Ci przynajmniej 10 jednoczesnych procesów. W przeciwnym wypadku podczas dużego obciażenia serwera aplikacja może nie mieć wystarczających zasobów do bezproblemowej pracy.

Dostęp SSH

Wprawdzie dostęp SSH nie jest wymogiem dla dobrego hostingu PHP, jednak wielu deweloperów bardzo ceni sobie takie rozwiązanie. Dzięki temu protokołowi możliwe jest zdalne logowanie do serwera oraz jego konfigurowanie wykonywanie operacji za pomocą wiersza poleceń.

W przypadku hostingu współdzielonego nie może być mowy o pełnym dostępie do serwera – nie jest możliwa instalacja systemu operacyjnego czy wykonywanie operacji, które mogłyby zakłócić pracę innym klientom. Jednak możliwość wykonywania zautomatyzowanych czynności (związanych z zarządzaniem plikami, ustawieniami serwera czy wykonywaniem kopii zapasowych) przy użyciu wiersza poleceń – jest dla wielu doświadczonych użytkowników bardzo istotna.

Bezpieczeństwo 

Mając stronę internetową, nie można lekceważyć kwestii bezpieczeństwa. W końcu każda witryna może stać się obiektem cyberataku. Może to doprowadzić nie tylko do problemów z działaniem Twojej strony, ale w niektórych przypadkach zakończyć się nawet wyłudzeniem danych od odwiedzających witrynę.

Dlatego też tak bardzo istotne jest to, aby wybrać hosting, na którym zainstalowany jest WAF. Web Application Firewall to zapora sieciowa, która monitoruje zapytania wysyłane do Twojej strony internetowej. W związku z tym w przypadku pojawienia się podejrzanych zachowań, które mogłyby mieć na celu przeprowadzenie ataku i wykorzystanie luk w aplikacji – WAF zablokuje tego typu działania.

Innym czynnikiem, o który zdecydowanie należy zadbać przy hostingu PHP, jest ochrona anty-DDoS. Atak DDoS (Distributed Denial of Service) ma na celu zablokowane serwera poprzez wysyłanie dużej liczby zapytań jednocześnie – tym samym angażując wszystkie zasoby serwera. Istnieją jednak systemy, które chronią przed tego typu atakami – dobry hosting PHP powinien je oferować.

Gdy mowa o bezpieczeństwie nie sposób nie wspomnieć także o kopiach bezpieczeństwach. Backup danych sprawia, że w przypadku nagłej awarii, pomyłki czy cyberataku Twoje dane nie zostaną usunięte na zawsze. Mając dostęp do kopii bezpieczeństwa, możesz szybko przywrócić aplikację w awaryjnej sytuacji. 

Dobrze jest także zadbać o to, aby hosting samodzielnie wykonywał taką kopię bezpieczeństwa. Żeby miało to sens – backup powinien być wykonywany przynajmniej raz dziennie i być przechowywany przez przynajmniej 7 dni. W ten sposób zapewniasz sobie margines bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby utrata danych nie od razu była przez Ciebie zauważona.

Hosting idealnie dopasowany do PHP to doskonałe rozwiązanie dla osób, które korzystają z tej technologii. Wprawdzie większość dostawców usług ma w ofercie pakiety z obsługą PHP, to jednak nie zawsze oznacza to, że usługa jest zoptymalizowana właśnie pod tę technologię. Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu wiesz już, które czynniki mają wpływ na szybkość i bezpieczeństwo aplikacji opartych na PHP.